Praca zdalna niesie ze sobą szereg korzyści. Pozwala oszczędzić czas i pieniądze na dojazdach do pracy, pozwala na jedzenie smacznych obiadów — o ile potrafimy gotować — oraz oblanie się kawą nie jest większym problemem. Z drugiej strony wymaga przede wszystkim samodyscypliny, a owocowe czwartki sami musimy sobie organizować. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w czasach epidemii, kiedy samo wychodzenie do ludzi jest potencjalnie niebezpieczne. Niestety, praca zdalna niesie ze sobą także zagrożenia. Jednym z problemów jest tu zjawisko zwana Shadow IT.

Praca zdalna – zagrożenia

Praca zdalna - zagrożenia

Czym jest to całe Shadow IT? I Dlaczego jest zagrożeniem dla pracy zdalnej? Otóż termin ten określa wykorzystywanie w sieci firmowej oprogramowania niezatwierdzonego przez administrację pracodawcy. Dzieje się tak zwykle przy pracy zdalnej. Często służy nam do niej nasz prywatny komputer, na którym mamy zainstalowane własne programy. Zjawisko to samo w sobie nie jest więc niczym złym. Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z naszych programów jest zainfekowany. W ten sposób cyberprzestępca może uzyskać dostęp do sieci firmowej przez nasz prywatny komputer. 

Gartner szacuje, że w roku 2020 co trzeci udany cyberatak będzie wykorzystywał Shadow IT. Coraz więcej słyszy się o wycieku danych, atakach ransomware, infekowaniu urządzeń wykorzystywanych w instytucjach. Stosowanie aplikacji w chmurze też nie ułatwia sytuacji. Sondaż Skyhigh mówi, że przeszło 70 proc. menedżerów IT nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożenia Shadow IT w ich organizacjach. Szacuje się, że średnia instytucja finansowa wykorzystuje około tysiąca aplikacji w chmurze, z czego tylko 7 proc. spełnia wymagania bezpieczeństwa.

— Powiedział Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software AG w rozmowie z Newseria

Zobacz też: Ilu uczniów skorzystało z rządowej platformy do e-learningu?

Atak może nastąpić także za pośrednictwem złośliwej lub dziurawej aplikacji na smartfony. Wykorzystywanie więc prywatnego smartfona i niezatwierdzonych aplikacji do wykonywania pracy niesie więc ze sobą spore ryzyko. Jak widać, praca zdalna niesie ze sobą liczne zagrożenia. Te w obecnych czasach będą coraz chętniej wykorzystywane.

Źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.