ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
InPost PomagamyPomagać

Inpost podejmuje kroki bezpieczeństwa – korzystanie z paczkomatów ulega pewnym zmianom

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Najbardziej zagrożoną grupą zawodową, jeśli chodzi o koronawirusa, są bez wątpienia lekarze. W końcu to oni mają stały kontakt z chorymi. Nie oznacza to jednak, że inni są już bezpieczni. Dobrym przykładem są tutaj kasjerzy w sklepach, listonosze i kurierzy. Ci mają stały kontakt każdego dnia z dziesiątkami albo nawet i setkami osób. To natomiast najprostsza droga do zarażenia się koronawirusem.

Paczkomaty w dobie epidemii koronawirusa

Paczkomaty koronawirus

Nic więc dziwnego, że Poczta Polska, coraz więcej sklepów i firm kurierskich zaczyna stosować pewne ograniczenia mające na celu ochronę przed chorobą. Do tego grona dołączył InPost, który wyznaczył nowe zasady korzystania z paczkomatów, z którymi możecie zapoznać się poniżej:

W odpowiedzi na obecną sytuację, w kolejnych dniach wdrażamy konieczne zmiany w zakresie odbioru przesyłek:

— Od 16 marca przesyłki zamówione do Paczkomatów będą czekać na odbiór, jak dotychczas – przez 48h. Po tym okresie nieodebrane przesyłki nie będą odsyłane do Oddziału InPost, ale zostaną zwrócone bezpośrednio do Nadawcy. Analogiczną zmianę wprowadzamy również dla przesyłek kurierskich – w przypadku, gdy nie uda się ich doręczyć bezpośrednio do Odbiorcy (podejmujemy dwie próby doręczenia), przesyłki trafią do Nadawcy.


Dlaczego taka zmiana? Chcemy maksymalnie ograniczyć kontakt pracowników Oddziałów InPost z osobami z zewnątrz, gdyż zachorowanie jednej osoby może wpłynąć na pracę całego Oddziału. Zdajemy sobie sprawę, że to istotna zmiana, ale mamy nadzieję, że przyjmiecie ją ze zrozumieniem. Oczywiście wrócimy do standardowych procedur, gdy tylko będzie to możliwe.

— Powyższa zmiana oznacza, że również od 16 marca wstrzymujemy nadania i odbiór przesyłek w naszych Punktach Obsługi zlokalizowanych przy Oddziałach InPost. Nadania i odbiory przesyłek będą możliwe w Paczkomacie, w punktach partnerskich POP oraz poprzez podjazd kuriera. Przesyłkę możecie również nadawać bezpiecznie w Paczkomacie korzystając z usługi Szybkie Nadania (szybkienadania.pl) lub poprzez Managera Paczek.


Od 18 marca wdrażamy system odbioru przesyłek kurierskich w oparciu o kod odbioru, aby wyeliminować konieczność składania podpisu na terminalu kuriera. Kod potwierdzający odbiór przesyłki będzie przesłany w wiadomościach statusowych (email i/lub SMS). Prosimy o podanie kodu kurierowi.


Dlaczego taka zmiana? Dzięki temu kurierzy będą mogli zachować bezpieczną odległość przy przekazaniu Wam paczki.

— Rekomendujemy wykorzystywanie opcji przekierowania do Paczkomatu  – jest  dużo bezpieczniejsza, dzięki możliwości zdalnego otwarcia skrytki z poziomu aplikacji mobilnej. Prosimy, abyście przy zamawianiu dostaw kurierskich i paczkomatowych, zwrócili szczególną uwagę na poprawność podanego numeru telefonu.

Zobacz też: Windows 10 zmieni swój wygląd – Microsoft pokazuje odświeżony interfejs

Jak widać, obsługa jest zauważalnie utrudniona. Jednak ogranicza przy tym kontakt z pracownikami InPostu do minimum. Nie jest to nic, czego zaistniała sytuacja by nie wymagała.

InPost ostrzega przed oszustami

Dodatkowo firma wydała jeszcze jeden istotny komunikat, w którym ostrzega przed oszustami:

UWAGA! Cyberprzestępcy po raz kolejny podszywają się pod InPost. Rozsyłają SMSy informujące o możliwości śledzenia przesyłek za pośrednictwem aplikacji mobilnej z załączonym linkiem do złośliwej domeny, powołując się na sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Kliknięcie w link grozi zainfekowaniem telefonu złośliwym oprogramowaniem.

InPost NIGDY nie wysyła SMS-ów z linkami kierującymi do stron poza domeną inpost.pl.

Przypominamy, że dla własnego bezpieczeństwa aplikację InPost Mobile należy instalować jedynie z oficjalnego źródła – sklepów Google Play, App Store i Huawei AppGallery. Osoby, które zainstalowały aplikację z innego źródła powinny niezwłocznie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.

Informujemy ponadto, że nie wysyłamy żadnych informacji mających na celu weryfikację paczek ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Niestety, epidemia koronawirusa jest czasem żniw dla różnego rodzaju mentów społecznych. Korzystają oni z ogólnego niepokoju, który nakierowany na wirusa zagłusza ostrożność w innych kwestiach.

Źródło: InPost

Sprawdź najnowsze wpisy