ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ericsson 5g w norwegii

Ericsson uruchamia komercyjną sieć 5G w kolejnym regionie

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W Norwegii zaczęła działać pierwsza komercyjna sieć 5G – uruchamia ją firma Ericsson wspólnie z operatorem Telenor Norway. Zasięg sieci obejmie miasto Trondheim, w którym mieszka ok. 200 tysięcy osób. Tworzenie 5G w tym regionie jest częścią modernizacji całej sieci RAN dla operatora Telenor.

Jak sieć 5G uruchamiana przez firmę Ericsson zaczęła powstawać w Norwegii?

Pod koniec 2019 Telenor wybrał Ericssona na dostawcę norweskiej sieci 5G. Szwedzka firma zaczęła modernizować sieć szkieletową, a także całą radiową sieć dostępową operatora Telenor, wykorzystując rozwiązania Ericsson Radio System.

ericsson 5g w norwegii

Pierwsze miasto w Norwegii, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z 5G, to Trondheim. Ulepszone usługi szerokopasmowe są tam dostarczane w paśmie 3,6 GHz, wkrótce natomiast pojawią się komercyjne usługi w ramach 5G. Trondheim zamieszkuje ok. 200 tysięcy osób, a miasto jest znane w Norwegii z inteligentnych oraz zrównoważonych rozwiązań. Jenny Lindqvist z firmy Ericsson uważa, że wybrane miasto to idealna lokalizacja do uruchomienia usług 5G. Powód? Panujący w regionie unikalny ekosystem uczelni i firm zajmujących się nowymi technologiami. Zdaniem Lindqvist, 5G daje przełomowe możliwości dla całego społeczeństwa. To dopiero początek, cieszymy się, że wkrótce wprowadzimy 5G w całej Norwegii – powiedziała.

Czytaj także: Play uruchamia na terenie Polski Ericsson Spectrum Sharing w 5G

Entuzjastycznie do sprawy podchodzi również Petter-Børre Furberg, dyrektor generalny Telenor Norway. Twierdzi on, że operator stoi na czele cyfrowej transformacji kraju. Petter-Børre Furberg zauważył również, że modernizacja sieci telefonii komórkowej w Norwegii to ambitne przedsięwzięcie.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy