ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
szybszy RAM w smartfonie

Szybszy czy większy RAM do smartfonów? Redmi poznało odpowiedź

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Co jest lepsze? Szybszy, czy większy RAM? Oczywiście odpowiedź jest prosta: to zależy. Jeśli działamy na olbrzymich plikach lub zasobożernych aplikacjach większa ilość pamięci operacyjnej jest wybawieniem. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na szybkim przetworzeniu czegoś, to szybki RAM jest niezwykle przydatny. Zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z procesorem od AMD. Oczywiście najlepiej jest mieć dużo szybkiej pamięci operacyjnej. Jednak jak to jest ze smartfonami?

Ludzie wolą szybszy RAM w smartfonie

szybszy RAM w smartfonie

Lu Weibing, dyrektor generalny Redmi, przeprowadził ankietę online na chińskiej stronie internetowej Weibo poświęconej mikroblogowaniu. W niej starszy menedżer poprosił użytkowników o wybór pomiędzy 12 GB LPDDR4X RAM lub 8 GB LPDDR5 RAM w tej samej cenie. Ta sama cena jest o tyle istotna, że sugeruje istnienie droższego wariantu wyposażonego w 12 GB LPDDR 5. Znaczna większość osób, bo prawie 75%, wybrała mniejszą, ale szybszą pamięć. Czy jednak dokonali słusznego wyboru? W końcu kwestie techniczne podlegają prawom fizyki, nie demokracji. 

Więc która pamięć?

I podobnie jak wyżej: to zależy. Więcej pamięci sprawi, że smarfon posłuży znacznie dłużej. W końcu kiedyś było sporo smartfonów z Androidem, które miały około 150 MB RAM. Natomiast obecnie 2 GB zaczyna robić się wartością nieco zbyt małą. Z drugiej strony podobnie miała się sprawa z komputerami PC, które jednak zatrzymały swoje zapotrzebowanie do normalnej pracy na 8 GB. Nie wiem, jak bardzo optymalizacja musiałaby się rozjechać, żeby te 8 GB stały się zbyt małą wartością. Tylko czy tego samego ludzie nie mówili o 1 GB RAM kilka lat temu? A jak to się skończyło, wiemy bardzo dobrze. Z drugiej strony skoro wciąż wychodzą smartfony z 2 GB RAM, to wątpię, żeby wizja braku pamięci ziściła się szybciej niż przed kilkukrotną wymianą smartfona.

Zobacz też: Oppo Watch trafi do Europy – producent potwierdza

Natomiast LPDDR5 daje nam ogólną poprawę wydajności i efektywności pracy urządzenia. Dzięki temu smartfon będzie działał szybciej i znacznie później zacznie nas irytować. Pamięć ta oferuje szybkość transferu do 6,4 Gbps, czyli prawie dwukrotnie większą niż LPDDR4 i ponad 20% większą niż LPDDR4X. Dodatkowo zużywa mniej energii, oferując jednocześnie większą wydajność. Osobiście uważam, że wartość wydajności, jaką zapewnia nowa generacja, jest bardziej realną opcją niż tylko surowa wielkość pamięci. A na co Wy byście postawili?

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy