ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kiedy pojawi się latarnik wyborczy

Latarnik Wyborczy – wiemy, kiedy pojawi się nowa edycja popularnej usługi

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Dużo osób zastanawia się, kiedy w takim razie pojawi się najnowszy Latarnik Wyborczy. Znamy już dokładną datę.

Kiedy pojawi się Latarnik Wyborczy z testem na wybory prezydenckie?

Twórcy Latarnika Wyborczego poinformowali, że trwają pracę nad najnowszą wersją usługi. Test będzie dostępny dla użytkowników od 16 kwietnia. Latarnik wystartuje punktualnie o godzinie 11:00. Tymczasem osoby zainteresowane zaangażowaniem się w to, jak działa Latarnik Wyborczy, mogą wypełnić ankietę, w której zaproponują kwestie, które ich zdaniem powinny znaleźć się w najnowszej odsłonie testu.

kiedy pojawi się latarnik wyborczy

Latarnik Wyborczy to projekt stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest z kolei Uniwersytet SWPS. Przed każdymi wyborami w Polsce (parlamentarnymi, samorządowymi, prezydenckimi, do europarlamentu) publikowany jest test online. Wypełnić go może bezpłatnie każdy internauta. Po udzieleniu odpowiedzi Latarnik obliczy procentową zgodność naszych poglądów z deklarowanymi poglądami kandydata w wyborach/jednej z partii. Może to być wskazówka, na kogo zagłosować. Latarnik Wyborczy ma pewną przewagę nad innymi tego typu testami. Polega ona na tym, że projekt bazuje na odpowiedziach udzielonych jego twórcom bezpośrednio przez przedstawicieli komitetów startujących w wyborach. Nie są brane pod uwagę pojedyncze wypowiedzi medialne. Twórcy Latarnika nie patrzą też na wyrwane z kontekstu fragmenty programów wyborczych. Ciężko więc mówić o stronniczości testu czy o złej interpretacji stanowisk kandydatów – wszyscy startujący mają równe szanse.

Czytaj także: Muzeum Powstania Warszawskiego i wirtualne muzea – co zwiedzać za darmo

Test będzie dostępny na stronie internetowej Latarnika Wyborczego. Osoby, które chcą wypełnić ankietę związaną z kwestiami, które będą poruszone w najbliższej edycji, a także ci, którzy chcą w inny sposób zaangażować się w pracę nad usługą, powinny zajrzeć na facebookowy profil Latarnika Wyborczego.

Sprawdź najnowsze wpisy