ZTE Axon 20 5G data premiery

ZTE oskarżone o przekupstwo – dochodzenie w toku

2 minuty czytania
Komentarze

Walki ZTE z amerykańskim rządem na ogół nie były tak głośne, jak w przypadku Huaweia. Jednak ciągną się one znacznie dłużej i wbrew pozorom mają dla firmy znacznie większe konsekwencje. Dodatkowo fakt, że USA zajmuje się obecnie Huaweiem, wcale nie sprawia, że zapomina o ZTE. Wręcz przeciwnie, co rusz firma musi walczyć z nowymi zarzutami. Tym razem znowu są one poważne i dotyczą domniemanego przekupstwa, którego firma miała się dopuścić.

ZTE oskarżone o przekupstwo

ZTE oskarżone o przekupstwo

Sprawa ta po raz pierwszy została zgłoszona przez NBC, a następnie potwierdzona przez The Wall Street Journal. Media te donoszą, że ZTE zostało oskarżone o przekupstwo i w tej sprawie toczy się już postępowanie sądowe. Kwestie te wynikają z ugody z rządem USA w 2017 roku, który uznał ZTE za winne naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu. Firma została ukarana grzywną w wysokości 892 mln USD w związku z oskarżeniami o wysyłanie do kraju sprzętu wartego miliony dolarów w ciągu około sześciu lat. Nie wiadomo, czego w tym wypadku miałoby dotyczyć to przekupstwo, skoro kwota grzywny i tak jest astronomiczna. 

Zobacz też: Dużo wolnego czasu w domu? Oto nasze propozycje, jak go spędzić

Serwis TechCrunch zwrócił się do Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, który ostatecznie odmówił komentarza. Nadal czekamy na oficjalną odpowiedź od ZTE w tej sprawie. Firma wydała jednak dość ogólne oświadczenie do NBC:

ZTE jest w pełni zaangażowane w wypełnianie swoich zobowiązań prawnych i zgodności z przepisami. Najwyższym priorytetem zespołu kierowniczego firmy jest uczynienie z ZTE godnego zaufania i niezawodnego partnera biznesowego na rynku światowym. Firma jest dumna z ogromnych postępów, jakie poczyniła. Poza tym ZTE nie powinno komentować tego faktu.

Skoro producent nie zamierza jednoznacznie zaprzeczyć czemuś, co w niego bezpośrednio uderza, to rozsądnym byłoby założyć, że taka sprawa rzeczywiście się odbywa. Niestety, nie znamy jej szczegółów. 

Źródło: TechCrunch

Motyw