Lot Apollo 13 odbył się prawie pięćdziesiąt lat temu, a dokładniej 11 kwietnia 1970 roku. Misja miała sprawić, że człowiek po raz kolejny postawi nogę na Księżycu, ale eksplozja zbiornika z tlenem te plany pokrzyżowała. Teraz, na chwilę przed rocznicą tego wydarzenia, można na własne oczy przekonać się, co czuli astronauci podczas tego lotu. Co do minuty, bo lot Apollo 13 na żywo to wyjątkowe przeżycie.

Lot Apollo 13 na żywo
Fot. Apollo 13

Wydarzenie, które na stałe zapisało się w historii ludzkości, doczekało się nawet filmowej wersji, gdzie jedną z głównych ról zagrał Tom Hanks. Na pokładzie statku znajdowali się James A. Lovell, John L. „Jack” Swigert oraz Fred W. Haise. Trudno sobie nawet wyobrazić to, co musieli czuć w tamtej chwili, ale teraz każdy może poniekąd się w nich wcieli. Powstała bowiem specjalna strona internetowa, która odtwarza wydarzenie z wykorzystaniem archiwalnych nagrań oraz transkrypcji.

Lot Apollo 13 na żywo

Lot Apollo 13 na żywo można przeżywać wchodząc POD TEN ADRES. To wyjątkowa strona, bo w całości powstała na podstawie oryginalnych nagrań wideo oraz audio z 1970 roku (ponad 7200 godzin!). Odtworzono praktycznie co do minuty to, jak przebiegała cała misja Apollo 13. Stronę przygotował pracownik zatrudniony przez NASA, a mianowicie Ben Feist. Zebranie potrzebnych materiałów zajęło aż osiem miesięcy. Obejrzenie całości będzie z pewnością nie lada przeżyciem dla każdego, kto chciałby poznać pracę NASA oraz astronautów „od kuchni”.

Zobacz też: Co robić w domu, kiedy nie wolno z niego wychodzić?

Lot Apollo 13 był oglądany i komentowany przez praktycznie wszystkie media na całym świecie. Te komentarze także można znaleźć na stronie. Jej twórcy dali użytkownikom możliwość czekania do samego 11 kwietnia oraz czytania wiadomości o zbliżającej się misji. Można też „przeskakiwać” pomiędzy poszczególnymi jej wydarzeniami i tym samym od razu posłuchać pierwszych komunikatów odnośnie wykrytego na statku problemu. Przygotowana strona internetowa pokazuje też, jak bardzo w ciągu ostatniego pół wieku zmieniła się technologia. To wręcz niesamowite, jak wiele wtedy osiągnięto i ile musiało to kosztować pracy. Sprawdźcie sami.

Źródło: Apollo 13 Real Time Mission Experience

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.