Polscy inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz realizują coraz więcej projektów przy finansowym wsparciu ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. Działania te są związane z technologiami kosmicznymi. Obecnie realizowanych jest 10 projektów.

Czym dokładnie zajmują się polscy inżynierowie przy wsparciu ESA?

Polscy inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz realizują projekty będące częściami różnych programów. Pierwszy z nich to program wsparcia polskiego przemysłu. W jego ramach inżynierowie pracują nad technologiami związanymi z silnikami rakietowymi. Ten sam program przewiduje także projekt we współpracy z PZL Mielec. Dotyczy on opracowania zbiornika do przechowywania klasycznych materiałów pędnych o pojemności 40 L.

polscy inżynierowie esa

Drugą kategorią działań jest program przygotowawczy rakiet nośnych nowej generacji. Inżynierowie pracują nad specjalnym systemem napędowym dla platformy FROG. Ta z kolei w niedalekiej przyszłości ma stać się bazą dla rakiet wielokrotnego użytku oraz lądowników budowanych w Europie. Polscy inżynierowie zaprojektują silnik typu monopropellant o zmiennym poziomie ciągu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku we Francji ruszą pierwsze testy całej platformy. Działania prowadzone wspólnie z ESA to jednak nie wszystko. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju także wspiera niektóre działania Sieci Badawczej Łukasiewicz. Obecnie trwają badania dotyczące powłok z pamięcią temperatury, których wyniki mogą znaleźć swoje zastosowanie komercyjne na rynku systemów wynoszenia oraz układów napędów satelitarnych.

Czytaj także: Czas rozpocząć porządki na orbicie

W kwietniu tego roku inżynierowie rozpoczną prace w ramach projektu POLON: Polski Moduł Napędowy. Cel przedsięwzięcia to opracowanie chemicznego napędu rakietowego dla małego satelity. Polacy chcą również zintegrować napęd z platformą Hypersat. Będzie to pierwszy chemiczny napęd rakietowy w kosmosie, zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Tak przynajmniej donosi Sieć Badawcza Łukasiewicz.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.