Według najnowszych doniesień TSMC już w najbliższą środę przejdzie na proces litograficzny 5nm, który jest technologią następnej generacji. Dzięki temu firma rozpcznie produkcję seryjną procesorów w nim znacznie wcześniej niż początkowo zakładano. Ta miała bowiem wystartować dopiero w drugiej połowie tego roku. Teraz jednak plotki donoszą o jej rozpoczęciu wraz z początkiem kwietnia, czyli kilka miesięcy wcześniej.

Procesory 5 nm już w kwietniu

Procesory 5 nm już w kwietniu

Oczywiście warto tutaj mieć na uwadze jedną kwestię: mowa o produkcji seryjnej, a nie masowej. Natomiast biorąc pod uwagę skalę zamówień, jakie TSMC musi obsłużyć, to w tym przypadku musimy liczyć raczej na tę drugą opcję. Już teraz według doniesień portalu DigiTimes cała moc produkcyjna Tajwańczyków została w pełni zarezerwowana przez klientów. Samo TSMC przyznało, że tylko w tym roku zainwestuje dodatkowe 2,5 mld USD w rozwój linii produkcyjnych układów w technologii 5 nm. Warto także zaznaczyć, że pierwszym klientem firmy w tym przypadku będzie Apple.

Zobacz też: Od dziś prenumeratę Gazety Wyborczej można dodać do rachunku Orange

Proces technologiczny 5 nm to oczywiście nie wszystko, nad czym firma pracuje. Obecnie jej prace nad technologią 3 i 2 nm są już na dość zaawansowanym etapie. Oczywiście wprowadzenie ich do masowej produkcji może być kwestią 2-3 lat. Co ciekawe według plotek sam Intel jest zainteresowany zleceniu TSMC produkcji swoich procesorów w tych procesach. Biorąc pod uwagę, że zejście do 10 nm wciąż jest dla Niebieskich wielkim wyzwaniem, to taka decyzja zdaje się mieć naprawdę wiele sensu. Pamiętajmy jednak, że wciąż operujemy tutaj na plotkach i niepotwierdzonych przeciekach. Dodatkowo nawet, jeśli te informacje są prawdziwe, to nie oznacza, że do współpracy pomiędzy Intelem a TSMC w ogóle dojdzie.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.