ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Unia Europejska łatwa naprawa

Baterie to nie wszystko – Unia Europejska chce, żeby smartfony były łatwe w naprawie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W ramach nowo ogłoszonego Okólnego Planu Działania na rzecz Gospodarki Komisja Europejska, organ, który opracowuje przepisy UE ogłosił, że wprowadzi prawo do naprawy. Jego celem będzie zmuszenie producentów sprzętu elektronicznego do tworzenia produktów o dłuższej trwałości. Dodatkowo mają one zawierać jak najwięcej materiałów pochodzących z recyklingu. Same także mają być łatwe do ponownego przetwarzania. Najistotniejszym aspektem jest tutaj łatwość naprawy.

Unia Europejska chce smartfonów łatwych w naprawie

Unia Europejska łatwa naprawa

Gdyby Parlament Europejski uchwalił przepisy, rozszerzyłby swoje prawo dotyczące eko-projektu na telefony, tablety i komputery. Prawdopodobnie zmusiłby firmy technologiczne do całkowitego przemyślenia projektów swoich produktów. Prawodawstwo wymagałoby również od tych samych producentów zapewnienia łatwego dostępu do informacji związanych z możliwością naprawy i trwałością ich produktów. Wszelkie prawa do naprawy smartfonów uchwalanych przez Unię Europejską będą miały prawdopodobnie znaczący wpływ poza jej granicami. Wynika to z tego, że przyszłe umowy handlowe będą odzwierciedlać wzmocnione cele gospodarki obiegowej. Plan ten jest jedną z części Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to polityka ekologiczna ogłoszona przez UE w ubiegłym roku. Podobnie jak Zielony Nowy Ład, za którym opowiada się kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez, celem Europejskiego Zielonego Ładu jest przekształcenie gospodarki kontynentu w świetle kryzysu klimatycznego.

Zobacz też: Zdjęcie rzekomo przedstawiające Redmi Note 9 Pro wyciekło do Sieci

Liniowy model wzrostu polegający na przyjmowaniu, wykonywaniu i wykorzystywaniu odrzutów osiągnął swoje granice. Wraz ze wzrostem światowej populacji i konsumpcji, ten liniowy model coraz bardziej zbliża nas do kryzysu zasobów. Jedyną drogą jest oddzielenie wzrostu gospodarczego od wydobycia zasobów pierwotnych i ich wpływu na środowisko.

— powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska

Plan ten jest najnowszą próbą rozwiązania przez UE problemu odpadów elektronicznych. W styczniu prawodawcy Unii Europejskiej w przeważającej większości głosowali za przyjęciem przepisów, które mają skłonić producentów urządzeń do przyjęcia wspólnej normy dotyczącej kabli do ładowania. Nowe prawodawstwo prawdopodobnie spotka się z dużym oporem ze strony producentów. UE oczekuje także powrotu wymiennych baterii. Jak widać, Unia Europejska che powrotu smartfonów łatwych w naprawie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy