W zeszłym roku Huawei został dotknięty blokadą ze strony Stanów Zjednoczonych. Amerykanie dali firmie zaledwie trzy miesiące na kontakty handlowe jedynie z wybranymi dostawcami podzespołów i oprogramowania. Po tym czasie chiński gigant miał zostać pozbawiony jakichkolwiek kontraktów z firmami z siedzibą w USA. Okazuje się jednak, że Stanom Zjednoczonym nieśpieszno do nałożenia całkowitej blokady na producenta z Państwa Środka.

Huawei z przedłużoną licencją od USA

Huawei USA licencja

Wygląda na to, że Huawei otrzymał kolejny bonus, ponieważ Stany Zjednoczone właśnie przedłużyły licencje do 15 maja. Pierwotnie była ona jednie środkiem tymczasowym. Zostawała już kilkukrotnie przedłużana, jednak miała ostatecznie wygasnąć 1 kwietnia 2020 roku. Jak widać, plany znów uległy zmianie. Dzięki niej, firmy takie jak Microsoft mogą nadal świadczyć swoje usługi Huaweiowi. Mowa tu między innymi o udostępnianiu Windowsa na komputery producenta. Myślę, że możemy śmiało założyć, że przed 15 maja znów usłyszymy o przedłużeniu licencji dla Huaweia przez Stany Zjednoczone.

Zobacz też: Znamy ceny nowej serii procesorów Intel Comet Lake

USA postawiły się w dość niekomfortowej sytuacji. Huawei jako jeden z największych producentów elektroniki na świecie wciąż jest ważnym klientem dla amerykańskich firm. To przedłużanie licencji nie jest więc tylko gestem dobrej woli, ale także próbą nie zarżnięcia rodzimych firm przez Stany Zjednoczone. Dodatkowo trzymanie Huaweia w szachu pozwoli na lepsze stanowisko podczas negocjacji z Chinami w trakcie wojny handlowej. Gdyby amerykanie wprowadzili już swój zakaz w pełnej formie, to Huawei mocno by oberwał. Jednak USA straciłoby istotny argument w negocjacjach. Dlatego uważam, że termin 15 maja także nie jest ostateczny. Oczywiście to jedynie moje przewidywania, więc mogę się mylić. 

Źródło: Gizmochina