Popularny VPN zbierał dane

Popularny VPN i Adblock zbierały dane – lepiej uważać

2 minuty czytania
Komentarze

Popularny VPN i Adblock zbierały dane swoich użytkowników, choć robić tego nie powinny. Tak przynajmniej wynika ze śledztwa dziennikarskiego, które przeprowadziło BuzzFeed. Sprawa dotyczy zarówno aplikacji na Androida, jak i system iOS. Apple oraz Google usunęło już część z aplikacji ze swojego sklepu. Czy jest się czego obawiać?

Popularny VPN zbierał dane
Fot. BuzzFeed / Luna VPN

Kiedy mówi się o danych, które udostępniają firmom użytkownicy, zawsze zachodzi obawa, że te wykorzystane zostaną w niecnych celach. Niezależnie od tego, jakie informacje zostają udostępnione oraz komu. Bezpieczeństwo danych powinno stać na pierwszym miejscu, ale w momencie kiedy przy instalacji klika się wszystkie regulaminy, byleby szybciej przejść do samego procesu, czasem coś może umknąć. Tym razem było trochę inaczej.

Popularny VPN i Ad-Block zbierały dane

Jak donosi BuzzFeed, firma SensorTower mogła działać na niekorzyść użytkowników. SensorTower zajmuje się analizą danych i ma w katalogu swoich aplikacji blisko 20 programów. Wśród nich Unlimited VPN, Luna VPN, Mobile Data oraz Adblock Focus. Apple usunęło już AdBlock Focus ze swojego sklepu, a z GooglePlay zniknęło Mobile Data. Obie firmy zabrały się teraz za sprawdzanie reszty produktów od SensorTower, żeby mieć pewność, że faktycznie należy je usunąć. Co takiego się stało?

Zobacz też: Jak działa DoNotPay?

Podczas instalowania aplikacji na telefonie, te miały także wymagać dostępu do certyfikatu root. To mogło pozwalać właścicielowi aplikacji na to, by przeglądać i pobierać jego dane. Według samego SensorTower dane owszem były pobierane, ale w sposób anonimowy i nie wszystkie. Informacje miały być także powiązane z samymi aplikacjami, a nie tym, co użytkownik robił na swoim smartfonie. Teoretycznie żadne hasła czy historie przeglądania miały nie być brane pod uwagę, ale nigdy nie wiadomo, jakie dane faktycznie zostały wykorzystane i zebrane. Dla bezpieczeństwa lepiej unikać wyżej wspomnianych programów.

Niniejszy tekst rzecz jasna nie jest przestrogą przed korzystaniem z VPN-ów, bo tych popularnych i zarazem płatnych jak najbardziej warto używać. W przypadku subskrypcji na dwa czy trzy lata ceny nie są aż tak wysokie – jeśli zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy VPN dla ciebie, to koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym porównaniem przygotowanym przez Kacpra.

Źródło: BuzzFeed / PhoneArena

Motyw