ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Intel Horse Ridge

Intel wie, jak sprawić, żeby komputery kwantowe były małe i szybkie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Intel chce odgrywać ważną rolę w obliczeniach kwantowych. Producent właśnie przedstawił komponent, który będzie odgrywał kluczową rolę w tej strategii. We współpracy z firmą QuTech dostarczył pewnych szczegółów technicznych dla Horse Ridge. Jest to układu sterowania kriogenicznego, który powinien uczynić komputery kwantowe mniejszymi, szybszymi i z mniej agresywnym chłodzeniem. Nie doprowadzi to do spełnienia marzeń o prawdziwym komputerze kwantowym, ale powinno znacznie przybliżyć nas do tego celu.

Intel Horse Ridge

Intel Horse Ridge

System-on-chip oparty jest na 22-nanometrowym procesie FinFET Low Power firmy Intel i zawiera cztery kanały częstotliwości radiowej, które mogą sterować łącznie 128 qubitami. Być może nie brzmi to zbyt okazale, ale jest to ponad dwukrotnie więcej niż 49 qubitów, którymi Intel szczycił się w testowym układzie Tangle Lake na początku 2018 roku. Dzięki niemu będzie możliwe stworzenie znacznie mniejszych i bardziej wydajnych komputerów kwantowych. Stanie się tak, ponieważ jeden układ będzie w stanie zarządzać większą ilością zadań. Ograniczy to więc znacznie ilość wymaganych przewodów i podzespołów, przez co spadnie zużycie energii i miejsca. Można również oczekiwać szybszych i bardziej wiarygodnych qubitów. Intel ogłosił, że Horse Ridge zoptymalizował multipleksację, która umożliwia zarówno skalowanie, jak i redukcję błędów, które pojawiają się podczas obsługi większej liczby qubitów przy różnych częstotliwościach.

Zobacz też: Pożar fabryki Samsunga – producent nie ma ostatnio szczęścia

To ma zapewnić wyższą dokładność i lepszą ogólną wydajność. Układ może również obsługiwać szeroki zakres częstotliwości, w tym nadprzewodnikowe qubity od około 6 GHz do 7 GHz i mniejsze spin qubity od 13 GHz do 20 GHz. Komputery kwantowe, które korzystają z Horse Ridge, również nie muszą być tak zimne. Intel ma nadzieję używać krzemowych qubitów spinowych, które mogą pracować w temperaturach 1 Kelwina. Wciąż jest to niezwykle niska temperatura, zaledwie jeden stopień od zera bezwzględnego. Jednak jej osiągnięcie jest znacznie łatwiejsze niż takiej choćby odrobinę niższej. Dodatkowo Horse Ridge toruje drogę do stworzenia jednego pakietu łączącego te qubity z ich elementami sterującymi. Oczywiście wciąż jeszcze pozostała długa droga do stworzenia komputera kwantowego. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy