ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SMIC prosi USA o współprace z Huaweiem

Chińczycy są niemal gotowi na produkcję nowoczesnych procesorów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) to największy producent procesorów w Chinach kontynentalnych. Właśnie ogłosił on rozpoczęcie masowej produkcji układów w procesie technologicznym 7 nm na czwarty kwartał tego roku. Jest to ponad dwukrotnie niższy proces niż dotychczas stosowany. Do tej pory producent ten miał bowiem do czynienia jedynie z procesem 14 nm. Zmiana ta odbije się pozytywnie nie tylko na ofercie fabryki, ale także kosztach.

Chiny będą produkowały nowoczesne procesory

SMIC

Dr Liang Mengsong będący jednym z prezesów SMIC powiedział, że 7nm, jako następca procesu 14nm, poprawia wydajność o 20% i zmniejsza zużycie energii o 57%. Spowodowałoby to zmniejszenie powierzchni logicznej o 63% i zmniejszenie powierzchni SoC o 55%, co sugeruje, że gęstość jest ponad dwukrotnie większa niż 14 nm. SMIC rozpoczął produkcję układów w procesie technologicznym 14 nm pod koniec 2019 roku. Jest to jego pierwszą generacją technologii procesowej FinFET. Przeskok na niższy proces technologiczny jest więc znacznie szybszy, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Najprawdopodobniej wynika on z chęci odcięcia się Chin od technologii USA. SMIC opracowuje również drugi, wysokowydajny wariant swojej technologii 7 nm (N+1), zwany N+2. Warto tu podkreślić, że w obu wariantach nie wykorzystuje się EUV.

Zobacz też: Sprawdź, jak po zmianach wygląda nowa wersja Play Now

Oczekuje się, że wydatki kapitałowe SMIC w tym roku osiągną 3,1 miliardów dolarów, podczas gdy roczne przychody wyniosą 3 miliardy USD. Oznacza to, że firma skupi się na inwestycjach, a nie zarobku. To jeszcze mocniej podkreśla jej strategiczną rolę w zapewnieniu Chinom niezależności technologicznej. Oczywiście SMIC wciąż pozostaje daleko w tyle za TSMC, które teoretycznie także jest chińską firmą. Warto jednak podkreślić, że ta druga znajduje się na Tajwanie. Ten natomiast jest określany mianem zbuntowanej prowincji. Mimo że wiele krajów, w tym Polska, nie uznaje go za osobne państwo, to Tajwan ma swój własny rząd, całkowicie niezależny od wpływów z kontynentu. Chinom natomiast zależy na fabryce, która jest podległa jej decyzjom.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy