Huawei został wykluczony z budowy sieci piątej generacji w Polsce. Stało się to po konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi, które przekonały nasze władze o tym, że rozwiązania technologicznego giganta są niebezpieczne. Warto tu dodać, że jak dotąd USA nie było w stanie podać żadnych dowodów w tej konkretnej sprawie. I uprzedzając komentarze: nie, to, że Huawei ma coś za uszami w innej kwestii, nie jest dowodem na to, że podsłuchuje przy pomocy sieci komórkowych.

Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych

Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych

Informacja o zagrożeniu została przez naszą władzę przyjęta na słowo. W Polsce do tej pory nie było technicznych możliwości, żeby sprawdzić poziom bezpieczeństwa sprzętu. Napisałem do tej pory, bo zaledwie kilka dni temu uruchomiono u nas Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych. Dzięki niemu sami możemy sprawdzić poziom bezpieczeństwa poszczególnych rozwiązań. Mam nadzieję, że ocena będzie wynikała z faktów, a nie polityki.

Zobacz też: Huawei kusi programistów świetnymi warunkami współpracy

Huawei wydał już w tej sprawie następujące oświadczenie:

W Huawei Polska z entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość o otwarciu Laboratorium. Wierzymy, że cyberbezpieczeństwo jest kwestią czysto techniczną i nowo powstała jednostka umożliwi niezależną weryfikację jego poziomu, w oparciu o obiektywne kryteria. Tylko w ten sposób możliwe jest zadbanie o bezpieczeństwo przyszłych sieci 5G.

Jesteśmy gotowi poddać swoje rozwiązania z obszaru infrastruktury 5G rygorystycznym testom, prowadzimy już z Instytutem Łączności zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Produkowane przez nas rozwiązania spełniają najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa i cieszymy się, że pojawiła się w Polsce możliwość przeprowadzenia obiektywnej analizy, której wyniki będą stanowić poparcie tych słów. Naszym celem jest uzyskanie od Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych certyfikatu EAL 4+, potwierdzającego bardzo wysoki poziom zaufania do bezpieczeństwa i pozwalającego na wykorzystanie testowanych urządzeń w newralgicznych obszarach sieci 5G.

Jednocześnie wyrażamy gotowość do współpracy z wszelkimi innymi organizacjami rzetelnie analizującymi poziom cyberbezpieczeństwa infrastruktury sieci 5G. Zachęcamy również naszych konkurentów, aby poddali swoje rozwiązania testom tego typu. Wszystko po to, by zapewnić przyszłym polskim użytkownikom sieci 5G maksymalny poziom cyberbezpieczeństwa.

Jak widać, Huawei uważa powstanie Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych za wielką szansę, aby zaistnieć także na naszym rynku. Jest to także szansa dla nas. W końcu daje to nadzieję na znacznie szybszą budowę sieci 5G.

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.