ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
płatna telewizja streaming

Płatna telewizja traci zwolenników, streaming rośnie w siłę

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Streaming materiałów wideo jest coraz popularniejszy, czego nie można powiedzieć o usłudze, jaką jest płatna telewizja. Prawie 3/4 odbiorców planuje rezygnację z płatnej telewizji w ciągu najbliższych 5 lat. Tak przynajmniej wynika z raportu Grabyo.

Streaming zyskuje, płatna telewizja traci

Value od Video Report 2020 to analiza zachowań konsumentów z kilkunastu różnych krajów. Badane osoby pochodzą m.in. z Niemiec, Francji, Argentyny, Japonii czy Tajlandii. Ankietowani byli pytani o wydatki na usługi związane z oglądaniem treści wideo.

płatna telewizja streaming

Z badania wynika, że 74% konsumentów w ciągu najbliższych 5 lat zrezygnuje z abonamentu telewizyjnego. Dla ponad 1/4 z tej grupy powodem decyzji będzie wysoka cena płatnej telewizji. Dla widzów usługi typu VOD są tańszą alternatywą. Obecnie 55% badanych korzysta z usług streamingowych, a 50% opłaca abonament, żeby mieć dostęp do płatnych kanałów telewizyjnych. 3/4 użytkowników platform streamingowych jest w wieku 26-37 lat, jednak co ciekawe, popularność tego typu serwisów w ostatnim czasie wzrosła w grupie osób 65+. Eksperci zauważają, że platformy streamingowe stały się cenioną alternatywą dla tradycyjnej telewizji. Odbiorcy odchodzą od tradycyjnej telewizji i nadawcy muszą zaspokoić ich potrzeby. Dla konsumentów ważna jest elastyczność usług wideo, dostęp i cena – komentuje Gareth Capon, dyrektor generalny Grabyo.

Czytaj także: Areszt i sprawy w sądzie za udostępnianie TV w internecie. Koniec piractwa?

Czy płatna telewizja w klasycznej formie zniknie? Tego raczej nie należy się spodziewać w najbliższym czasie. Nie brakuje bowiem opinii, że streaming też ma swoje problemy. Jest to, chociażby fragmentacja oferty. Pojawia się coraz więcej platform, niektóre interesujące kogoś programy są dostępne w innym serwisie, niż ten, gdzie dana osoba ma wykupiony dostęp. Jeśli widz chciałby mieć dostęp do wielu interesujących go treści i być użytkownikiem kilku platform VOD, mogłoby się okazać, że suma miesięcznych opłat za dostęp przewyższy wysokość abonamentu za telewizję.

źródło: wirtualnemedia

Sprawdź najnowsze wpisy