euro 2020 w 4k

Euro 2020 w 4K w otwartym paśmie? Niewykluczone, ale w grę wchodzi polityka

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Piłkarskie mistrzostwa Euro 2020 mają szansę zostać pokazane w jakości 4K w bezpłatnej, naziemnej telewizji cyfrowej. TVP może uruchomić specjalny kanał, na którym byłyby transmitowane mecze w ponadprzeciętnej jakości. Problem w tym, że znaczenie w tej sprawie ma nie tyle interes kibiców czy kwestie techniczne, co… polityka.

Euro 2020 w 4K w TVP – nadawca stawia warunki?

Mecze piłkarskiego Euro 2020 pojawią się na antenie TVP1, TVP2 oraz TVP Sport. Publiczny nadawca może jednak, podobnie jak w przypadku mundialu, uruchomić kanał TVP 4K.

Ze strony TVP wielokrotnie płynęły już sygnały, że piłkarskie mistrzostwa europy będą pokazywane bez dodatkowych opłat w jakości 4K. Zapewniał to m.in. szef TVP Sport Marek Szkolnikowski. Telewizja Polska wpisała nawet kanał TVP 4K do karty powinności mediów. Nadawca chciałby, by ten kanał był stacją sportowo-filmowo-rozrywkową. Tyle tylko, że prace nad formułą kanału i czas podjęcia decyzji o jego dostępności, zbiegły się w czasie z politycznym zamieszaniem wokół Telewizji Polskiej.

Sejm przyznał mediom publicznym dodatkowe 2 mld zł środków z budżetu. Ustawa trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Prezydent z podpisaniem tego dokumentu jednak zwleka – trwa kampania wyborcza, a zdaniem części ekspertów, podpis mógłby zaszkodzić ubiegającemu się o reelekcję obecnemu prezydentowi. Opozycja postulowała bowiem przekazanie 2 mld zł na wsparcie leczenia onkologicznego w polskich szpitalach zamiast na TVP, jednocześnie zarzucając nadawcy propagandę na rzecz władzy. Jeśli Andrzej Duda przyzna pieniądze TVP, da mocny argument swoim rywalom i przeciwnikom. Jeśli zawetuje ustawę, narazi się swojemu twardemu elektoratowi oraz politycznym sprzymierzeńcom.

Czytaj także: Telewizja ma większy wpływ na życie Polaków niż na obywateli innych krajów

Tymczasem w Wiadomościach TVP1 oraz w Panoramie TVP2 mówiono ostatnio o planach związanych z kanałem TVP 4K. Zaznaczano jednak, że to duże wyzwanie dla nadawcy. Autorzy materiałów w programach informacyjnych sugerowali, że potrzebne jest do tego wsparcie rekompensatą, o której teraz zadecyduje prezydent. W chwili pisania tego tekstu decyzja Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze, co stanie się z ustawą. W najbliższym czasie przekonamy się, jaka będzie dalsza narracja publicznego nadawcy w związku z decyzją prezydenta.

źródło: wirtualnemedia

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy