samonaprawiające się drogi

Samonaprawiające się drogi? Polacy pracują nad nową technologią

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Stan dróg to jeden z tematów, który nieraz budzi naszą frustrację. Być może byłoby lepiej, gdyby drogi w Polsce były samonaprawiające się – taki pomysł może wydawać się na początku śmieszny lub niedorzeczny, ale firma Budimex i Politechnika Warszawska chcą pokazać, że jest wręcz przeciwnie.

Samonaprawiające się drogi – jak to miałoby działać?

Przedłużenie trwałości dróg asfaltowych, a także zwiększenie ich wytrzymałości, to cele projektu SeHePa. Jego realizacja właśnie się rozpoczęła. W prowadzone działania zaangażowana jest firma Budimex, a także warszawska politechnika.

samonaprawiające się drogi

Pomysł realizatorów projektu zakłada stworzenie inteligentnego dodatku do asfaltu drogowego. W praktyce chodzi o mikrokapsułki dodawane do mieszanek mineralno-asfaltowych. Substancja zawarta w kapsułkach miałaby się ujawniać dopiero w momencie, gdy na drodze zaczną pojawiać się uszkodzenia. Wspomniana technologia, zdaniem firmy Budimex, mogłaby zahamować rozwój mikropęknięć w asfalcie. Przedsiębiorstwo twierdzi też, że to rozwiązanie może pozwolić na regenerację uszkodzeń, do których już doszło. Projekt obecnie dopiero wchodzi w fazę badań. Będą sprawdzane kapsułki różniące się między sobą wielkością czy zastosowaną substancją naprawczą. Testy mają wyjść w przyszłości z fazy laboratoryjnej. W ramach działań planowane jest wykonanie odcinków testowych drogi. Ostateczny cel to potwierdzenie właściwości opracowanej technologii.

Czytaj także: Huawei otwiera nowy punkt serwisowy – 200 pierwszych odwiedzających otrzyma za darmo Huawei Band 4!

Materiał ten jest absolutną nowością w branży drogowej, niestosowaną dotąd w Polsce – tak o kapsułkach wypełnionych płynną substancją, mającą regenerować drogi asfaltowe, mówi Dariusz Blocher, dyrektor generalny firmy Budimex. Projekt jest współfinansowany ze środków krajowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego wartość to 4 020 928,27 zł, dofinansowanie stanowi ponad połowę tej kwoty. 

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy