Facebook po raz kolejny próbuje zlikwidować domeny, które mogły zostać użyte do wyłudzeń i oszustw. Firma twierdzi, że złożyła pozew przeciwko rejestratorowi nazw domen Namecheap i jego serwisowi proxy, Whoisguard. Według Facebooka ta ostatnia zarejestrowała 45 domen, które zostały wyraźnie stworzone, aby przekonać ludzi do myślenia, że są powiązane z jego aplikacjami. Niektóre z dopuszczonych przez Whoisguard domen to instagrambusinesshelp.com i whatsappdownload.site. Jak więc widać, obawy Facebooka wcale nie są tutaj wyssane z palca.

Facebook walczy z fałszywymi domenami

Facebook walczy z fałszywymi domenami

Facebook zauważa, że w okresie od października 2018 roku do lutego 2020 roku wysłał wiele powiadomień do Whoisguard, prosząc go o podzielenie się informacjami o domenach. Pomimo tych próśb, firma nie podjęła współpracy. Reakcja serwisu jest więc jak najbardziej zrozumiała. Za pośrednictwem takich stron firma mogłaby dokonać wielu oszustw. Nie chodziło też raczej o zarejestrowanie domen w celu ich odsprzedaży gigantowi społecznościowemu. Wtedy otrzymałby on odpowiedź. Facebook wdał w tej sprawie następujące oświadczenie:

Naszym celem jest stworzenie konsekwencji dla tych, którzy starają się zrobić krzywdę naszym użytkownikom. Będziemy nadal podejmować działania prawne w celu ochrony ludzi przed oszustwami i nadużyciami w zakresie nazw domen.

Zobacz też: Smartfony Sony to prehistoria. Czy ktoś pamięta, że firma je produkuje?

W zeszłym roku Facebook złożył podobny pozew przeciwko rejestratorowi domen OnlineNIC. W tym przypadku chodziło o 20 domen, które nawiązywały do popularnych aplikacji i usług serwisu. Scenariusz w tamtym przypadku wyglądał niemal identycznie. Firma również nie doczekała się odpowiedzi od właściciela prawa do domen i musiała pozwać go do sądu. Miejmy nadzieję, że serwis szybko się z tym upora. Chodzi tu bowiem o bezpieczeństwo jego użytkowników, do których przecież należy większość z nas.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.