Młodzi ludzie z Polski skonstruowali niecodzienne urządzenie. Grupa nastolatków stworzyła robota, z którym teraz jedzie na prestiżowe zawody do Turcji. Jeśli wszystko pójdzie po myśli naszych rodaków, ich robot może zakwalifikować się do finału konkursu FIRST Robotics Competition. Co ciekawe, zmaganiom uczestników i stworzonych przez nich urządzeń podczas zawodów będą przyglądać się m.in. przedstawiciele takich firm, jak Apple, Google czy Boeing.

Co potrafi robot, którego stworzyła grupa nastolatków z Polski?

Zawody First Robotics Competition są prestiżowym konkursem projektowania i budowy robotów. Znany jest już przebieg eliminacji, które odbędą się w Stambule i na które wyjeżdża polska drużyna. Można więc się spodziewać, co już potrafi jej robot.

grupa nastolatków stworzyła robota

Na eliminacje w Stambule będą się składać dwa etapy. Najpierw robot samodzielnie będzie poruszał się po arenie i zdobywał punkty za jazdę bez pomocy pilota. Następnie stery nad urządzeniem przejmą już jego twórcy. Sterowany robot będzie musiał m.in. zebrać piłki oraz wrzucić je celnie do koszy. Wymagane będzie też, aby kręcił kołem oraz zawieszał się na niestabilnym drążku. Żeby wziąć udział w zawodach, nastolatkowie z Polski musieli także zadbać o odpowiednią promocję swoich działań oraz o pozyskanie sponsorów i partnerów. Wychodzimy z założenia, że poza szkołą – w procesie pobudzania do innowacyjności – swoją rolę do odegrania ma również biznes i firmy prywatne. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć RaByte – powiedział Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash, która wspiera finansowo Team RaByte.

Czytaj także: Rozkładany TCL, którego złożysz „na trzy” – to nie ma prawa się udać

Robot skonstruowały osoby w wieku od 15 do 18 lat. W projekt zaangażowało się dokładnie 30 osób. Wszystkie pochodzą z Warszawy i Bielska-Białej. Polacy tworzą team o nazwie RaByte. Nastolatków wspiera sponsor – grupa Eurocash. Turnieje eliminacyjne właśnie się rozpoczynają i potrwają do 11 marca. Finał zawodów odbędzie się w Detroit i rozpocznie się pod koniec kwietnia.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.