Jak co miesiąc, tak i teraz mamy okazję zapoznać się z nową ankietą sprzętową Steam. Podobnie jak i w poprzednich miesiącach możemy sprawdzić, jak nasze podzespoły wyglądają na tle innych graczy na Steam. Tym razem obyło się jednak bez większych zmian oraz niespodzianek. Czego dowiedzieliśmy się w tym miesiącu?

Ankieta sprzętowa Steam – AMD zmniejsza dystans do NVIDII i Intela

ankieta sprzętowa Steam

Według opublikowanego raportu najpopularniejszym systemem operacyjnym jest oczywiście Windows 10. Z najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu korzysta już ponad 80% użytkowników platformy stworzonej przez Valve. Dalej najpopularniejszą kartą graficzną jest GeForce 1060, który stracił jednak prawie 1% użytkowników w stosunku do zeszłego miesiąca. Z raportu wynika, że na rynku układów graficznych króluje NVIDIA, bowiem wyprodukowane przez firmę karty graficzne zajmują pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu. Wynika z niego, że starsze karty graficzne z serii Pascal stają się coraz mniej popularne, oddając miejsce nowszym Turingom. Jeśli spojrzymy na statystyki ze Steam, możemy stwierdzić, że w porównaniu z poprzednim kwartałem procesory graficzne AMD zyskały niewielki udział w rynku. W październiku zeszłego roku Radeon miał prawie 15% udziałów, co obecnie wzrosło do 15,74%. Układy GeForce firmy NVIDIA posiadało 75,6% użytkowników, co obecnie spadło do 74,38%. Pozostałe punkty procentowe należą do osób, posiadających sprzęt ze wbudowanymi kartami Intela.

Zobacz też: Rozkładany TCL, którego złożysz „na trzy” – to nie ma prawa się udać

Raport pokazuje jasno, że obecnie na rynku kart graficznych liczy się NVIDIA. Poza tym, wśród użytkowników Steam królują nadal przynajmniej czterordzeniowe procesory, 16 GB pamięci RAM. Nadal najbardziej popularne jest granie w rozdzielczości Full HD. Ankieta sprzętowa Steam dowodzi jednak, że AMD systematycznie zyskuje nowych zwolenników. Być może nadal nie są to wartości, które sprawią, że NVIDIA zacznie się bać o swoją ugruntowaną pozycję, aczkolwiek dają one „Czerwonym” nadzieję na przyszłość. Tego samego zdania są analitycy z Jon Peddie Researc. W opublikowanym raporcie firma podała, że AMD udało się zwiększyć udziały na rynku do 31%. Jednocześnie autorzy zestawienia prognozują, że premiera takich platform jak Google Stadia lub GeForce Now wpłynie na sprzedaż komponentów komputerowych. Nie bez znaczenie będzie również narastająca sytuacja związana z koronawirusem.

Źródło: Steam

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.