Możliwość powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa stała się priorytetem. Zespół naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle ma nadzieję, że gra komputerowa może być częścią rozwiązania. Gra, zwana Foldit, jest darmową zagadką, która została wydana w 2008 roku. Polega ona na tym, że gracze dopasowują białka, aby zrozumieć ich struktury, co jest kluczem do zrozumienia, jak ono działa. To natomiast znacznie ułatwia tworzenie leków.

Gra pomoże w walce z koronawirusem

Foldit został niedawno zaktualizowany o nową zagadkę opartą na koronawirusie. Jej opis tłumaczy wszystko:

Koronawirusy mają na swojej powierzchni białko 'spike’, które ściśle wiąże się z białkiem receptora występującym na powierzchni ludzkich komórek. W ostatnich tygodniach naukowcy określili strukturę białka kolczastego koronawirusa z 2019 roku i sposób, w jaki wiąże się ono z ludzkimi receptorami. Jeśli uda nam się zaprojektować białko, które wiąże się z tym koronawirusowym białkiem kolczastym to będzie to wielki sukces. Może ono zostać użyte do zablokowania interakcji z ludzkimi komórkami i powstrzymania infekcji!

Zobacz też: TOP 10 na AnTuTu w lutym – Xiaomi pozamiatało w ostatnim miesiącu

Twórcy mówią, że setki tysięcy graczy ma lepsze efekty niż superkomputer. Przynajmniej jeśli chodzi o składanie długich łańcuchów aminokwasów w zwarte trójwymiarowe kształty. Najbardziej obiecujące pomysły z gry zostaną przetestowane i być może wyprodukowane przez uniwersytecki Institute for Protein Design w Seattle.

Chcemy podkreślić, że podobnie jak w przypadku wszystkich badań, które prowadzimy, badania laboratoryjne wymagają czasu, aby sprawdzić, czy te cząsteczki są bezpieczne i skuteczne przeciwko koronawirusowi.

— Powiedział naukowiec Foldit, Brian Koepnick.

Jeśli Ty również chcesz pomóc w tej walce, a przy okazji zagrać w grę logiczną, udaj się na stronę projektu za pomocą linka znajdującego się w udostępnionym Tweecie.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.