Sztuczna Inteligencja miała przynieść zagładę ludzkości. Tymczasem zadowala się ona niszczeniem internetowych botów. Przynajmniej na razie. Biorąc pod uwagę jej skuteczność, mamy się czego obawiać. Wczoraj Facebook ujawnił AI, które w ciągu ostatniego roku usunęło ponad sześć miliardów fałszywych kont. Warto zwrócić uwagę, że serwis blokuje ich miliony każdego dnia jeszcze przy próbie założenia. Oznacza to, że Sztuczna Inteligencja poradziła sobie z tymi, które przeszły przez pierwszy etap weryfikacji.

Miliardy fałszywych kont na Facebooku skasowanych przez AI

Miliardy fałszywych kont na Facebooku

Według Facebooka narzędzie to jest produkowane od dwóch lat. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod, które portal ma do walki z fałszywymi kontami. Sztuczna Inteligencja opiera się na technologii Deep Entity Classification, która służy do analizy aktywnych kont na Facebooku oraz zachowania poszczególnych profili w obrębie pozostałej części społeczności. Przygląda się kwestiom takim jak liczba zaproszeń do grona znajomych oraz grupy lub strony, do których właściciel konta dołączył, lub śledzi. Co najważniejsze, Sztuczna Inteligencja przekwalifikowuje się automatycznie, dzięki czemu może ewoluować w miarę adaptacji spamerów.

Zobacz też: NBA League Pass w sieci Play

Menedżer ds. nauki danych na Facebooku Bochra Gharbaoui powiedziała, że narzędzie to zmniejszyło szacowaną ilość kont spamu o 27 procent. Szacuje ona, że ilość fałszywych kont na Facebooku wynosi teraz pięć procent. Jednak według niej to tylko kwestia czasu, zanim twórcy botów spamerskich znajda rozwiązanie. 

Spamerzy rozwijają się szybko. Ich cykl adaptacyjny jest zacięty i robi się coraz bardziej wyrafinowany.

— powiedziała.

Nierzadko Facebook usuwa miliardy fałszywych kont, ale usunięcie 6,6 miliarda kont w ciągu roku podnosi poprzeczkę. Niestety, problem nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia, a narzędzia Facebooka będą musiały nadążyć za rosnącymi umiejętnościami oszustów. Jest to typowy wyścig ewolucyjny pomiędzy ofiarą a drapieżnikiem. Ofiara na razie prowadzi, jednak drapieżnikowi już rosną większe kły.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.