Od dłuższego czasu fani „Niebieskich” oczekują premiery procesorów stworzonych w litografii innej niż 14 nm. Niestety, ale wychodzi na to, że oczekiwanie może się jeszcze wydłużyć. Nie od dziś wiadomo, że Intel ma spore problemy z implementacją. Co prawda, na rynku obecne są już 10 nm CPU z serii Ice Lake, jednak dedykowane są one urządzeniom mobilnym. Czy doczekamy się w końcu desktopowych odpowiedników?

Czy wprowadzenie 10 nm litografia to dobry pomysł Intela?

Intel procesory litografia

Podczas ostatniego omówienia swoich technologii, Intel szczerze opowiedział o statusie prac nad 10 nm litografią. Dyrektor finansowy firmy oznajmił, że nie będzie to zbawca ostatnich problemów związanych z procesorami na rynku. Według niego fani rozwiązań „Niebieskich” muszą przygotować się na sytuację, w której nowe procesory nie spełnią wygórowanych oczekiwań. Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że Intel traktuje 10 nm litografię jako fazę przejściową przed wprowadzeniem układów stworzonych na 7 nm litografii. Według przedstawiciela amerykańskiej firmy to właśnie ta ostatnia ma przynieść oczekiwany skok wydajności. Niestety, ale na premierę pierwszych układów wykonanych w tej technologii będziemy musieli poczekać przynajmniej do końca przyszłego roku. Warto jednak pamiętać, że od czasu premiery układów stworzonych w 14 nm procesie minęło już prawie 6 lat. Wydawać by się mogło, że tak długi okres czasu pozwoli na opracowanie nowej technologii.

Zobacz też: Problemy z GeForce Now trwają i to wina NVIDIA

Z całego tego zamieszania i opóźnień cieszy się na pewno AMD, które zyskuje coraz więcej klientów. Wydaje się jednak, że to właśnie chęć dogonienia konkurenta sprawiła, że Intel zdecyduje się szybko przejść z 10 nm procesu na 7 nm. Należy pamiętać, że w najbliższych tygodniach pojawią się laptopy z układami AMD Ryzen 4xxx. W tym momencie jak najszybszy skok na 7 nm litografię wydaje się być dla Intela najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jednak czy nie spowoduje to, że prace nad 10 nm procesem będą kompletnie pozbawione sensu i możemy w ogóle nie zobaczyć desktopowych wariantów tych procesorów? Miejmy nadzieję, że wprowadzenie przez Intela procesorów z litografią 10 nm i w późniejszym okresie 7 nm spowoduje, że będziemy mieli spory wybór procesorów w różnych budżetach.

Źródło: Extremetech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.