ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iphone jailbreak android

Jailbreak iPhona za pomocą Androida – tego jeszcze nie grali

Autor: Arkadiusz Stec Kategoria: Newsy

Jailbreak to dla sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka odpowiednik Roota znanego z systemu Android. Dzięki tej operacji jesteśmy w stanie uzyskać uprawnienia, których zwykły użytkownik nie posiada. Rootowanie urządzeń z Androidem zwykle nie jest trudne. Często istnieje więcej niż jeden sposób i dzięki temu osoby posiadające mniej wiedzy mogą wybrać ten najłatwiejszy. Dodatkowo zdarza się, że tą ten sam sposób działa na różne wersje systemu operacyjnego. Ze smartfonami firmy Apple jest inaczej. Każda wersja systemu iOS posiada inną metodę „odblokowania”. Po jej ujawnieniu firma z Cupertino wydaje łatkę i dotychczasowa metoda staje się nieskuteczna. Właśnie komuś nie dość, że udało się stworzyć Jailbreak iOS 13, to w dodatku można do tego użyć smartfona z Androidem.

Jailbreak iPhona można było wykonać na komputerze a teraz nawet Android to potrafi

iphone jailbreak android

Jailbreak, o którym mowa nazwano Checkra1n. Jest to pierwsza metoda na odblokowanie urządzeń z bieżącą, stabilną wersją iOS mającą numer 13. Co ciekawe, tym razem Apple może mieć spory problem z ukróceniem tego procederu. Zwykle Jailbreak był możliwy, ponieważ wykorzystywał lukę w systemie operacyjnym. Tym razem atakujący wykorzystuje lukę w samym sprzęcie (boot ROM). Z tego powodu Jailbreak prawdopodobnie będzie nadal możliwy do wykonania nawet po aktualizacji iOS-a. Początkowo do przeprowadzenia całej operacji wymagany był komputer działający pod kontrolą MacOS. Teraz Checkra1n wspiera Linuxa, a co za tym idzie, udało się go uruchomić także na Androidzie.

Zobacz także: Root vs jailbreak. Co jest lepsze? Jakie są różnice?

Cały proces nie należy do najłatwiejszych, jednak jest możliwy, a to dla osób zainteresowanych Jailbreakiem sprawa najważniejsza. Instrukcją podzielił się użytkownik Reddita i to właśnie tam pozostaje mi odesłać zainteresowanych.

Źródło: XDA, Reddit

Sprawdź najnowsze wpisy