ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Udostępnij zasoby na walkę z koronawirusem

Udostępnij moc swojego komputera na walkę z koronawirusem!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Projekt obliczeń rozproszonych [email protected] (FAH) Uniwersytetu Stanforda poszukuje ochotników do pomocy naukowcom w opracowaniu terapii leczenia koronawirusa. Wykorzystuje on możliwości przetwarzania w sieci komputerów do symulacji złożonego procesu składania białka, który pomaga określić sposób leczenia takich chorób jak choroba Alzheimera i rak oraz SARS, czyli innego koronawirusa. Pomoże także podjąć walkę z obecną epidemią.

Udostępnij zasoby na walkę z koronawirusem

Udostępnij zasoby na walkę z koronawirusem

Uniwersytet dokładnie wyjaśnił, po co mu tak dużą moc obliczeniowa:

W przypadku obu koronawirusów pierwszy etap zakażenia występuje w płucach, gdy białko na powierzchni wirusa wiąże się z białkiem receptora w komórce płucnej. To białko wirusowe nazywane jest białkiem kolczastym. Białka nie ulegają stagnacji: drżą, składają się i rozkładają, przybierając liczne kształty. Musimy badać nie tylko jeden kształt białka, ale wszelkie możliwe metody jego ułożenia.

Jak widać, naukowcy potrzebują wielu komputerów, do sprawdzenia wszelkich alternatywnych ułożeń białka. Jest to niezbędne do stworzenia lekarstwa.

Zobacz też: Kierowco, nie stój w kolejce! Zgłoszenie o kupnie lub sprzedaży auta wyślesz online

Ten rodzaj badań wymaga dużej mocy obliczeniowej, którą FAH generuje poprzez podłączenie do procesorów ochotników, gdy są oni bezczynni. Początkowo projekt zasłynął z wykorzystania nieczynnych procesorów Sony PlayStation 3, których układy oferowały lepszą wydajność w tego typu zadaniach, niż komputery domowe z tamtego okresu. Aby wziąć udział w projekcie, należy pobrać oprogramowanie FAH. Dzięki niemu niewykorzystane zasoby komputera trafią do Konsorcjum [email protected] Kto wie? Może to właśnie Twój komputer ocali życie tysiąca osób? Na pewno może w tym pomóc. Dodatkowo udostępniając zasoby naszych komputerów, być może uchronimy nie tylko obcych ludzi, ale także samych siebie i naszych bliskich przed zarażeniem. Natomiast kiedy zagrożenie ustanie, warto się zastanowić nad wsparciem dla innego z badań projektu. 

Źródło: TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy