Nokia ma spore problemy z technologią 5G. Gigant jest co prawda w stanie zapewnić wysokiej klasy sprzęt dla operatorów. Jednak jego problemem jest zaporowa cena. Co gorsza, nie wynika ona z wysokich marży fińskiego giganta, a bardzo drogiego procesu produkcyjnego. Oznacza to, że przed Nokią stoi obecnie niezwykle trudne zadanie. Szczęściem w nieszczęściu dla firmy są problemy Huaweia. Dzięki nim chińska firma nie ma możliwości udostępnia swoich rozwiązań w wielu rejonach świata.

Nowy prezes Nokii

Wczoraj firma oficjalnie ogłosiła, że prezes Rajeev Suri ustąpi z funkcji jeszcze w tym roku. Zostanie on zastąpiony przez Pekkę Lundmark od 1 września 2020 roku. Tak długi czas oczekiwania nie jest niczym dziwnym. Firma musi zapewnić Lundmarkowi wystarczającą ilość czasu na sfinalizowanie jego spraw w Fortum. Jest to przedsiębiorstwo energetyczne, w której obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego. To nie będzie pierwsza praca Lundmarka w Nokii. W latach 1990-2000 zajmował różne stanowiska kierownicze w firmie, w tym stanowisko wiceprezesa ds. strategii i rozwoju biznesu.

Zobacz też: Szukasz wpłatomatu? Zajrzyj do Żabki

Jestem przekonany, że firma jest dobrze przygotowana na erę 5G i moim celem jest zapewnienie, że spełniamy nasze zobowiązania wobec klientów, pracowników, udziałowców i innych interesariuszy. Odchodzący Suri powiedział, że po 25 latach pracy w Nokii nadszedł czas, aby zrobić coś innego.

— Powiedział Lundmark.

Obecny prezes firmy także wygłosił krótkie oświadczenie:

Nokia zawsze będzie częścią mnie i chcę podziękować wszystkim, z którymi pracowałem przez te wszystkie lata, za pomoc w uczynieniu z Nokii lepszego miejsca, a mnie lepszego lidera.

Zaledwie w zeszłym tygodniu pisaliśmy, że Nokia zatrudniła doradców, którzy pomogli jej zbadać strategiczne operacje, w tym sprzedaż aktywów, a nawet fuzje. Zmiana kierownictwa może być elementem nowej strategii. Nokia jest jednym z trzech głównych uczestników walczących o lukratywne kontrakty 5G obok Huawei i Ericssona. Według spółki zabezpieczyła ona już 68 komercyjnych kontraktów 5G. To niewiele w porównaniu do 81 kontraktów Ericssona i 91 Huaweia.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.