ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zgłoszenie sprzedaży auta online

Kierowco, nie stój w kolejce! Zgłoszenie o kupnie lub sprzedaży auta wyślesz online

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że kierowcy mają obowiązek przygotować zgłoszenie w przypadku kupna lub sprzedaży auta. Można to jednak zrobić online, bez wizyty w urzędzie. Resort cyfryzacji podpowiada, jak to zrobić oraz informuje, że za niedopełnienie obowiązku grozi kara w wysokości do 1000 zł.

Zgłoszenie kupna lub sprzedaży auta online – jak to zrobić?

Żeby zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu bez wizyty w urzędzie, należy wejść na stronę www.gov.pl. Tam logujemy się Profilem Zaufanym do konta Mój GOV. Następnie wybieramy sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Z rozwiniętego spisu e-usług klikamy Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę. Co dalej? Wybieramy opcję Wyślij zgłoszenie.

zgłoszenie sprzedaży auta online

W następnej kolejności określamy typ zgłoszenia oraz wpisujemy dane pojazdu. Dodajemy także skan dokumentu potwierdzającego, że doszło do transakcji. Musimy podać też dane swoje oraz drugiej strony transakcji. Potem adresujemy zgłoszenie do odpowiedniego wydziału komunikacji. Formularz podpisujemy profilem zaufanym i wysyłamy. Potwierdzenie zgłoszenia otrzymamy na skrzynkę w koncie Mój GOV. Usługa jest bezpłatna. Zależy nam, aby nasza e-usługa była jeszcze bardziej intuicyjna. Pracujemy nad jej zintegrowaniem z usługą Mój Pojazd – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort stoi na stanowisku, że po wprowadzeniu kolejnych zmian, kierowcy nie będą musieli wpisywać większości swoich danych. Mają się one pojawiać automatycznie.

Czytaj także: Namówcie szkołę na mLegitymację – apeluje Ministerstwo Cyfryzacji

Zgłoszenie sprzedaży auta lub jego zakupu to coś, co trzeba zrobić w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Obowiązek dotyczy także sytuacji, gdy pojazd został przekazany w ramach darowizny. Zbycie lub nabycie pojazdu zgłaszają obie strony, zarówno dotychczasowy właściciel, jak i nowy.

źródło: ministerstwo cyfryzacji

Sprawdź najnowsze wpisy