android malware anubis

Pobierasz aplikacje z tego sklepu? Możesz zainfekować swoje urządzenie!

Michał Derej Michał Derej Newsy

Android jest otwartym systemem operacyjnym, więc użytkownicy mogą instalować aplikacje z dowolnego, wybranego przez siebie źródła. Oznacza to, że w przeciwieństwie do iOS-a, mają możliwość wyboru i niekoniecznie muszą korzystać z Google Play. Niestety okazuje się, że omijanie oficjalnego sklepu z aplikacjami od giganta z Mountain View nie zawsze może mieć dobre skutki. Badacze ostrzegają przed groźną, lecz popularną stroną – 9Game.

9Game – uważaj na ten sklep z aplikacjami. Badacze ostrzegają

Android malware

Eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci z laboratorium RiskIQ stworzyli ranking najmniej bezpiecznych sklepów z aplikacjami. Na wykresie, który możecie zobaczyć poniżej, przedstawiona została liczba złośliwych programów, jakie odkryte zostały w zeszłym roku w danym sklepie. Niechlubnym faworytem badania okazała się strona 9Game, z której użytkownicy smartfonów i tabletów mogą pobierać aplikacje. Oczywiście nie muszę chyba mówić, że nie powinni tego robić – na niej samej odkryto ponad 61 tysięcy zagrożeń! Zobaczcie sami, jak prezentują się statystyki:

Czytaj także: Zobaczcie następcę najpopularniejszego smartfona z Androidem z 2019 roku.

Co ciekawe, na drugim miejscu wymienione zostało Google Play, lecz nie jest to szczególnie dziwną informacją. Sklep giganta z Mountain View posiada miliony różnych aplikacji i pomimo wielu starań niestety wciąż dostaje się do niego ułamek złośliwych programów. Dla porównania strona 9Game jest o wiele mniejsza. Oznacza to, że jej autorzy nie przykładają się odpowiednio do kwestii bezpieczeństwa, lub po prostu nie chcą tego robić. Jakie zatem powinny być nasze działania? Moim zdaniem wystarczy przejrzeć powyższy wykres, unikać podanych sklepów z aplikacjami (oczywiście poza Google Play) i po prostu zachować zdrowy rozsądek podczas nadawania odpowiednich uprawnień. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: RiskIQ

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy