ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Clean Master zbanowany w Sklepie Play

Największy twórca śmieciowych aplikacji na Androida w końcu się doigrał

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Kilka dni temu Google wyrzuciło ze Sklepu Play ponad 600 aplikacji, które zostały przyłapane na naruszaniu polityki reklamowej firmy. Znaczna część z nich pochodziła od dewelopera o nazwie Cheetah Mobile. Wcześniej był on przyłapany na angażowaniu się w podejrzane zachowania kilka razy w przeszłości. Mimo to za każdym razem został potraktowany jedynie ostrzeżeniem. Jednak w końcu się doigrał i Google pozbyło się go ze sklepu już ostatecznie.

Twórca Clean Master zbanowany w Sklepie Play

Clean Master zbanowany w Sklepie Play

Najpopularniejsze programy firmy, czyli Clean Master, Cheetah Keyboard, CM Browser i Security Master, nie są już dostępne w Sklepie Play. Oficjalna strona Cheetah Mobile zachęca teraz do bezpośredniego pobrania plików APK. Powinno się jednak tego unikać, ponieważ aplikacje te nie są już skanowane przez systemy ochronne Google. Na pewno część z Was kojarzy powyższe programy. Niektórzy mogą mieć z nimi nawet dość przyjemne wspomnienia. Sam zdziwiłem się temu, że CM Browser znalazło się na powyższej liście. Warto więc tutaj opisać zasadę działania firmy. Cheetah Mobile kupuje prawa do popularnych aplikacji małych firm. Następnie faszeruje je reklamami po brzegi. I słowo faszeruje idealnie oddaje tu obraz sytuacji. Co gorsza, nie wszystkie są publikowane bezpośrednio przez tę firmę. Obecnie istnieje ogromny labirynt aplikacji, które są bezpośrednio i pośrednio powiązane z deweloperem. Znalezienie i zablokowanie każdej z nich może zająć Google trochę więcej czasu.

Zobacz też: Helio P95 zaprezentowany – MediaTek nie zapomina o średniej półce i smartfonach 4G

Jeszcze większym problemem jest to, że Cheetah Mobile wciąż może wrócić do Sklepu Play pod inną nazwą. Po ubiegłorocznej wpadce firma próbowała zmienić markę na Leopard Mobile. Wtedy ta zagrywka się nie udała. Pokazuje to jednak, że producent jest w stanie posunąć się do różnych taktyk, byle tylko móc dalej prowadzić swój proceder. To jednak nie powinno dziwić. Nie możemy w końcu oczekiwać, że firma, która zarobiła miliony na fałszywych alarmach antywirusowych, będzie działała etycznie.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy