Osoby, które cenią swoją cyfrową prywatność, zawsze szukają nowych sposobów na blokowanie firm, hakerów lub agencji rządowych przed szpiegowaniem ich poczynań w sieci. Mozilla natomiast jest znana z ciągłej troski o bezpieczeństwo i komfort użytkowników jej przeglądarki. Dlatego też organizacja zaczęła domyślnie wprowadzać szyfrowany DNS przez HTTPS (DoH) dla użytkowników Firefoksa z USA. Na szczęście nie oznacza to, że opcja ta nie jest dla nas dostępna.

Firefox z szyfrowanym DNS

Firefox z szyfrowanym DNS

Stopniowe wprowadzenie nowego dodatku ma nastąpić w ciągu kilku tygodni. Sztuczne wywoływanie opóźnień ma zapewnić stabilność i ograniczyć liczbę ofiar potencjalnych błędów. Jednak po jego zakończeniu wszyscy użytkownicy Firefoksa z najnowszą wersją przeglądarki będą mieli zapewnioną ochronę DNS. Jak to ma działać? Krótko mówiąc, funkcjonalność DoH pomaga zatuszować i zaszyfrować żądania wyszukiwania DNS, które w przeciwnym razie mogą ujawnić informacje, takie jak odwiedzane strony internetowe. Oczywiście wyszukiwanie DNS nie jest złym mechanizmem. Może jednak być wykorzystywane w celach, których wolimy uniknąć. Mozilla tłumaczy to w następujący sposób:

DNS to baza danych, która łączy przyjazną człowiekowi nazwę, taką jak www.mozilla.org, z przyjazną komputerowi serią numerów, zwaną adresem IP (np. 192.0.2.1). Dzięki temu Twoja przeglądarka internetowa jest w stanie znaleźć strony internetowe w Twoim imieniu. Dzięki DoH osoby trzecie będą miały znacznie utrudnione zebranie Twoich danych dotyczących przeglądania stron internetowych. Pomaga on ukryć historię przeglądania stron przed osobami, które nas szpiegują. Tym samym zapobiega zbieraniu danych przez osoby trzecie w sieci, które wiążą Twój komputer z odwiedzanymi przez Ciebie stronami.

Zobacz też: Wyciekła specyfikacja Big Navi, nowego flagowego GPU od AMD

Obecnie, implementacja DoH Mozilli obsługuje dwa bezpieczne serwery DNS: Cloudflare i NextDNS. Inni dostawcy mogą otrzymać oficjalne wsparcie w przyszłości. DoH będzie domyślnie włączone tylko dla użytkowników Firefoksa z USA, ale każdy będzie mógł go włączyć ręcznie. Wynika to z tułowych kontrowersji. Otóż władze większości krajów są przeciwne DoH. Twierdzą, że jest to narzędzie ułatwiające życie przestępcom. Mozilla nie zamierza iść na wojnę z całym światem, więc dodaje tę opcję jako opcjonalną.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.