Intel sfinalizował sprzedaż swojego biznesu modemów do Apple w grudniu 2019 roku, co dla wielu oznaczało znaczne wycofanie się z tego rynku. Dodatkowo gigant zlecił produkcję modemów do laptopów tajwańskiemu MediaTekowi. Nowa strategia 5G firmy Intel polega na połączeniu chipów serwerowych, układów ASIC i stacji bazowych SoC, które są niezbędne do utrzymania rosnącej infrastruktury 5G na całym świecie.

Intel 5G

Wczoraj Intel ogłosił produkty 5G, które są skierowane do klientów korporacyjnych. Pierwszy z nich to procesor drugiej generacji Xeon Scalable, który jest średnio 1,36 razy szybszy w porównaniu do swojego poprzednika i może pracować na częstotliwości do 3,9 GHz lub 4,5 GHz w zależności od modelu. Jest również średnio 1,42 razy tańszy. Niestety, zostało to okupione ograniczeniem do serwerów dwugniazdowych. Prawdopodobnie ma to na celu uczynienia go znacznie bardziej konkurencyjnym w stosunku do linii AMD EPYC Rome. Układ ten umożliwia obsługę do 2 TB pamięci operacyjnej na pojedynczy procesor.

Zobacz też: Premiera Baldur’s Gate 3 na Steam coraz bliżej

Drugim ogłoszonym układem jest Intel Atom P5900. Jest on pierwszym 10 nm SoC zaprojektowanym przez firmę Intel do stosowania w bezprzewodowych stacjach bazowych. Intel twierdzi, że nowy układ jest w stanie zapewnić 100 Gigabitową przepustowość dla radiowych sieci dostępowych i sprzętowego równoważenia obciążenia. Sześć milionów stacji bazowych 5G od Niebieskich ma trafić do różnych klientów, takich jak Ericsson, ZTE i Nokia. Trzecim produktem jest układ 5G ASIC o nazwie Diamond Mesa. Firma określa go jako pierwszy ustrukturyzowany układ ASIC nowej generacji służący do przyspieszania sieci 5G. Został on zaprojektowany jako uzupełnienie istniejących rozwiązań opartych na FPGA. Diamond Mesa ma dostarczać dwa razy większą wydajność na wat w przypadku obciążeń, które nie wymagają elastyczności FPGA. Dzięki temu sprawdzi się w zastosowaniach wojskowych i przemysłowych.

Intel 5G

Wreszcie, Intel wprowadził również kartę sieciową Ethernet 700 Series. Została ona zoptymalizowana dla 5G. Dodatkowo jest w stanie utrzymać synchronizację czasu opartą na GPS w sieciach. Rozwiązanie to idealnie się sprawdzi w przypadku usług finansowych, wideo na żądanie i systemów alarmowych. Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na to, że Intel przyznał konsumencką stronę 5G innym, dzięki czemu może skupić się na potrzebach infrastrukturalnych firm, które ostatecznie dostarczą nową technologię do mas.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.