Kieszonkowy laptop z Linuksem

Kieszonkowy laptop dla fanów Linuxa zyskuje nowe życie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Smartfony rozwinęły się do tego stopnia, że w zasadzie nosimy w kieszeniach miniaturowe komputery, których wydajność zostawia w tyle blaszaki sprzed kilkunastu lat. Mobilne systemy operacyjne nie są w stanie uruchomić zbyt wielu aplikacji desktopowych. Natomiast aplikacje na nie nie są raczej tworzone z myślą o pracy. Tutaj świetnie sprawdzą się urządzenia z segmentu UMPC, czyli ultramobilnych komputerów osobistych. Jest to dość stary pomysł, ale właśnie dzięki obecnej technologii ma najwięcej sensu.

Kieszonkowy laptop z Linuksem

Kieszonkowy laptop z Linuksem

Dobrym przykładem będzie tutaj działanie firmy Planet Computers, która jednym prostym trikiem zamieniła swój smartfon w tego typu urządzenie. Wczoraj firma wydała aktualizację firmware do Cosmo Communicator. Pozwala ona użytkownikom na zainstalowanie systemów opartych na Debianie obok Androida. Warto przypomnieć, że firma obiecała pojawienie się tej funkcji już w dniu premiery urządzenia w grudniu 2018 roku. Właściciele musieli poczekać na nią ponad rok, jednak nareszcie do nich trafiła. Teraz użytkownicy mogą tworzyć partycje w pamięci masowej Cosmo i instalować Linuksa lub TWRP. Menu startowe pozwoli użytkownikom na wybór systemu operacyjnego, którego chcą używać. Co ważniejsze, dodatkowy system operacyjny nie będzie kolidował z aktualizacjami Androida. 

Zobacz też: Sony Xperia 1 II z 4K i 5G oraz Xperia 10 II oficjalnie

Uruchamianie Linuksa na tym komunikatorze ma pewne oczywiste ograniczenia, szczególnie w zakresie wprowadzania danych. Co prawda Cosmo jest telefonem z rozkładaną mechaniczną klawiaturą QWERTY, ale bez obsugi myszki. Użytkownicy będą musieli używać 6-calowego ekranu dotykowego OLED do wprowadzania danych za pomocą kursora, co może nie być zbyt wygodne. Z drugiej strony fanatycy robienia wszystkiego w konsoli nawet nie zwrócą uwagi na tren problem. Wybór systemów operacyjnych jest obecnie dość ograniczony. Ma się na nim jednak pojawić Kali Linux, Ubuntu Touch i Sailfish. Osobiście jednak polecałbym zainteresować się jakimś innym UMPC, chociażby od GPD. One nie mają tak wielu ograniczeń. Z drugiej strony brakuje im wbudowanego modemu LTE.

Źródło: TechSpot

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy