ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chipy zabezpieczające przed podróbkami

Ten układ będzie ciosem dla rynku podróbek

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Walka z podróbkami jest niezwykle trudna. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z małymi urządzeniami, które trudno oznakować w odpowiedni sposób. Na szczęście badacze MIT mogą mieć sposób na zabezpieczenie nawet najmniejszych urządzeń. Stworzyli bardzo mały układ ID, który jest wystarczająco bezpieczny, aby chronić poufne dane. Pozwoli to na łatwe wykrycie czy dane urządzenie jest oryginałem, czy bardzo dobrze zrobioną podróbką.

Chipy zabezpieczające przed podróbkami

Chipy zabezpieczające przed podróbkami

Zespół poradził sobie z tym wyczynem dzięki monolitycznemu chipowi zasilanemu wyłącznie światłem. Dodatkowo posiada on anteny, które wykorzystują sterowanie wiązką do bezprzewodowego wysyłania informacji do pobliskiego czytnika bez konieczności używania energii nadajnika. Dzięki temu konstrukcja jest niewielka i nie wymaga dodatkowego zasilania. Jednak najbardziej istotny jest fakt, że samo zabezpieczenie jest stosunkowo silne. Układ opiera się na eliptycznej kryptografii krzywej, która wykorzystuje połączenie kluczy publicznych i prywatnych w celu ujawnienia danych tylko do ważnych czytników. Nie można po prostu szperać w ruchu bezprzewodowym, aby określić, które urządzenia są zaangażowane i co jest wysyłane.

Zobacz też: Dla Google to już za wiele. Firma będzie dokładnie weryfikowała aplikacje śledzące lokalizację użytkowników

Jak to często bywa, jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim naukowcy będą zadowoleni. Chip ma wystarczający zasięg, aby umożliwić skaner tagów do pięciu centymetrów. Jednak MIT chce osiągnąć zasięg wystarczający, aby można było skanować produkty, po prostu wnosząc je do pomieszczenia. Idealnie byłoby, gdyby układy scalone działały na sygnały terahercowe, a nie na światło. Technologia ta jest już jednak tania i łatwa do wykonania. Jeśli może ona przekładać się na rzeczywiste produkty, można jej użyć do oznaczania małych przedmiotów, w przypadku których konwencjonalne znaczniki są niepraktyczne lub po prostu nie będą pasować, niezależnie od tego, czy jest to element telefonu, czy implant zęba. To z kolei może ułatwić wykrycie podróbek i zapewnić, że cokolwiek kupujesz, jest całkowicie autentyczne, aż do najmniejszej części.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy