Antybiotyk stworzony przez Sztuczną Inteligencję

Sztuczna Inteligencja stworzyła antybiotyk niemal doskonały

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Używanie Sztucznej Inteligencji do odkrywania leków okazuje się niezwykle owocne. Naukowcy z MIT ujawnili, że ich AI odkryła antybiotyk: halicynę. Jego nazwa to nawiązanie do bardzo sympatycznej, ale dość zagubionej Sztucznej Inteligencji Hal 9000. Może on nie tylko zabić wiele form opornych bakterii, ale także zrobić to w nowy sposób. Tam, gdzie wiele antybiotyków zawodzi, halicyna niszczy bakterie. Robi to, pozbawiając je zdolności do utrzymania elektrochemicznego gradientu, niezbędnego do produkcji cząsteczek przechowujących energię. Jest to trudne do wytrzymania dla bakterii E. coli. Ta nie rozwinęła żadnej oporności w ciągu 30 dni, gdzie w ciągu trzech dni zwalczała bardziej konwencjonalne antybiotyki jak na przykład cypofloksacynę.

Antybiotyk stworzony przez Sztuczną Inteligencję

Antybiotyk stworzony przez Sztuczną Inteligencję

Zespołowi udało się opracować system, który potrafi znaleźć struktury molekularne o pożądanych cechach skuteczniej niż poprzednie systemy. W odróżnieniu od poprzednich metod, sieci neuronowe automatycznie uczą się reprezentacji cząsteczek, mapując je na ciągłe wektory, które pomagają przewidzieć ich zachowanie. Gdy byli już gotowi, naukowcy szkolili AI na 2500 molekułach. Te zawierały zarówno 1700 ustalonych leków, jak i 800 produktów naturalnych. Po zapoznaniu się z biblioteką 6000 związków AI stwierdziła, że halicyna będzie bardzo skuteczna.

Zobacz też: Wiemy, dlaczego Google ukrywa dane o fragmentacji Androida

Nie oczekuj recepty na halicynę w najbliższym czasie. MIT z powodzeniem wykorzystał lek do wyeliminowania A. baumanii u myszy, ale nie wykorzystał go w badaniach na ludziach. To może być tylko początek czegoś znacznie większego. Naukowcy wykorzystali już swój model do przebadania ponad 100 milionów cząsteczek w innej bazie danych, znajdując 23 kandydatów na leki. Mają również nadzieję, że będą projektować antybiotyki od podstaw i modyfikować istniejące leki w celu zwiększenia ich skuteczności lub zmniejszenia ich niezamierzonych efektów ubocznych. Mimo wszystko przed nimi jeszcze naprawdę daleka droga. Miejmy nadzieję, że antybiotyki opracowane przez Sztuczną Inteligencję ocalą w przyszłości wiele żyć. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy