Niewielu jest producentów smartfonów, którzy mogliby stworzyć własne procesory. W rzeczywistości są tylko trzy takie firmy: Samsung, Apple i Huawei. Co prawda na tej liście mogłoby znaleźć się także Xiaomi, jednak układ tej firmy, czyli Surge S1 okazał się porażką. Oznacza to, że pozostali się uzależnieni od Qualcomma i MediaTeka, którzy są głównymi dostawcami tego typu rozwiązań na rynku. Co prawda istnieją jeszcze pomniejsze marki produkujące procesory, jednak ich produkty są raczej niszowe.

Procesory od Oppo

Procesory od Oppo

OPPO pracowało wcześniej nad własnym chipsetem o nazwie OPPO M1. Jednak ten był jedynie koprocesorem do optymalizacji mocy. Teraz jednak wydaje się, że producent jest gotowy do zaprezentowania pełnowartościowego i samodzielnego układu SoC. Przecieki wskazują, że Specjalny Asystent Dyrektora Generalnego OPPO podzielił się wewnętrzną notatką dla wszystkich pracowników firmy, która ujawnia projekt o nazwie Mariana Plan. Dotyczy on produkcji autorskich układów przez producenta. Z tego, co mi wiadomo, żaden Marian nie jest w niego zaangażowany. Skoro już mamy żenujący żart za sobą przejdźmy dalej. Warto zaznaczyć, że w listopadzie ubiegłego roku OPPO wymieniło Mariana Plan w swoich wewnętrznych dokumentach. Zauważono, że projekt otrzymał wkład i wsparcie ze strony komitetu technicznego OPPO TMG, który został powołany miesiąc wcześniej.

Zobacz też: Qualcomm obiecuje – nowy modem 5G przyniesie ze sobą niespotykane wcześniej możliwości

Według doniesień w projekt zaangażowane są także takie marki jak OnePlus i Realme. Ta druga, mimo że przez lata była częścią Oppo, to od pewnego czasu jest całkowicie niezależną firmą. Może to oznaczać, że OPPO przynajmniej w niewielkim zakresie będzie zajmowało się dystrybucją swoich autorskich układów także dla innych producentów smartfonów. Niestety, nic nie wiadomo na temat samych procesorów. Ciekawe, czy będą to układy stworzone z myślą o tanich smartfonach, czy też wprost przeciwnie, ruszą do walki w najwyższej półce cenowej?

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.