Qualcomm jest liderem w branży, jeśli chodzi o produkcję modemów 5G dla urządzeń mobilnych. Jego oferta do tej pory skupiała się głównie smartfonach z wysokiej półki cenowej. Producent wciąż idzie tą drogą i wprowadza na rynek nowy modem, czyli Snapdragona X60. Jak twierdzi producent, jest to pierwszy układ 5G na świecie wykonany w procesie 5 nm. Dodatkowo jako pierwszy modem tego typu oferuje agregację fal milimetrowych.

Qualcomm zapowiada modem Snapdragon X60

modem Snapdragon X60

Firma obiecuje, że X60 pomoże sieciom podnosić prędkości szczytowe 5G w oparciu o dostępne spektrum oraz umożliwi operatorom zwiększenie przepustowości i zasięgu. Modele X50 i X55 były w stanie obsługiwać prędkości odpowiednio do 5 Gbps i 7 Gbps. Natomiast X60 pozwoli osiągnąć prędkość do 7,5 Gbps. Dodatkowo Qualcomm obiecuje podwoić szczytowe prędkości transmisji danych w sub-6 w trybie autonomicznym. Dzięki niskiemu procesowi technologicznemu Qualcomm X60 powinien oferować lepszą wydajność energetyczną, generować mniej ciepła i zajmować mniejszą powierzchnię. Daje to szanse na zastosowanie go jako wersji zintegrowanej z jakimś procesorem. To tylko moje gdybanie, ale może trafi do Snapdragona 865 Plus jako element konstrukcji? Byłaby to spora zmiana na lepsze.

Zobacz też: Poniedziałkowa aktualizacja HBO GO – sprawdź, co dodano!

Modem wykorzystuje również nowy moduł anteny trzeciej generacji QTM535 mmwave firmy Qualcomm, który jest fizycznie węższy od ostatniej generacji QTM525. To powinno pomóc mu zająć mniej miejsca w małych, cienkich telefonach. Firma obiecała również, że antena zapewni lepszą wydajność mmwave. Co ważne, QTM535 jest kompatybilny ze wszystkimi globalnymi pasmami. Daje to nadzieję na korzystanie z 5G na całym świecie. Ponadto, obsługuje agregację mmwave-sub-5, jak również agregację sub-6 nośników w paśmie FDD i TDD. Podsumowując: Modem Snapdragon X60 oferuje najbardziej wszechstronne wsparcie w modemie 5G jak dotąd. Pierwsze próbki tych układów mają trafić w ręce producentów jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.