Korea Południowa stawia na system operacyjny Linux

2 minuty czytania
Komentarze

Od oficjalnego zakończenia wsparcia dla Windows 7 minął już miesiąc. Rządy wielu krajów stanęły przed wyborem – aktualizacji do Windows 10 czy też szukanie innych rozwiązań. Zwolennikiem drugiej opcji stała się Korea Południowa, która według informacji stawia na system operacyjny Linux. Z pewnością jest to lepszy pomysł, niż płacenie za dalsze wsparcie nieaktualnego systemu.

Koreański rząd zdecydował się na migrację systemu

Korea Południowa Linux

Rząd Korei Południowej ogłosił właśnie przejście z Windows na Linux. Migracja na nowy system operacyjny ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i obejmie przeszło 3,3 miliona komputerów. Koreańczycy chcą w ten sposób uniezależnić się od systemu oferowanego przez Microsoft. Głównym powodem wydaje się jednak chęć zmniejszenia kosztów związanych z licencjonowanym oprogramowaniem. Według szefa Ministerstwa Strategii i Finansów Choi Jang-Hyuka migracja rozwiąże zależność od jednej firmy, dzięki wprowadzeniu rozwiązania open source. Na pewno przyniesie to bardzo duże oszczędności, jednak koreański rząd musi przygotować się najpierw na wydatek rzędu 780 miliardów wonów (koło 2,6 milarda złotych). Kwota ta ma wystarczyć na wdrożenie oraz przejście na nowy system, a także zakup nowych komputerów. Niestety na tę chwilę nie wiadomo, jakiej dystrybucji użyje koreański rząd. Wiadomo jednak, że niektóre agencje koreańskiego rządu nadal będą korzystać z komputerów z systemem Microsoftu.

Zobacz też: Bądźcie ostrożni! Scam związany z koronawirusem przybiera na sile

Wprowadzenie Linuksa przez instytucje rządowe pokazuje, że rządy mają coraz większe zaufanie do tego systemu, a także słabnące zainteresowanie Windowsem. Sam fakt, że Korea Południowa stawia na Linux, pokazuje, że użytkownicy mają dość monopolu Microsoftu. Czy jednak spowoduje to, że system stworzony przez Linusa Torvaldsa stanie się głównym OS-em w gospodarstwach domowych? Wszak Linux należy do systemów bardziej skomplikowanych i na początku może sprawiać bardzo dużo problemów zwykłemu użytkownikowi. Niemniej jednak po przejściu przez początkowe kłopoty Linux udowadnia, że jest bardzo dobrym wyborem. Miejmy jednak nadzieję, że koszty związane z migracją systemu nie spowodują, że Korea Południowa zrezygnuje z tego pomysłu. Warto przypomnieć sytuację z Monachium, gdzie zdecydowano się na migrację na Windows 10 z Linuksa.

Źródło: Fosslinux

Motyw