Koniec Google Station obwieszczony został przez internautów już w zeszłym tygodniu, ale gigant nie kwapił się do tego, by przyznać im rację. Teraz to nastąpiło, a to oznacza, że w wielu krajach znikną punkty z darmowym dostępem do sieci. Na szczęście nie wszędzie, bo część z punktów będzie dalej normalnie funkcjonowała. Co poszło nie tak?

Koniec Google Station
Fot. Google Station

Google nie od dziś znane jest z tego, że stara się dostarczać nowe technologie w miejsca, gdzie tych może brakować. Darmowy dostęp do sieci był właśnie czymś takim. Station funkcjonowało w takich krajach jak Indie, Meksyk, Tajlandia, Wietnam, Filipiny, Brazylia czy nawet na terytorium Południowej Afryki. Liczne punkty dostępowe oferowały darmowy dostęp do Internetu, ale Google postanowiło projekt anulować, choć rozwijało go prawie od pięciu lat.

Koniec Google Station

Dlaczego nastąpił koniec Google Station? Podano dwa główne powody i oba brzmią wyjątkowo racjonalnie. Pierwszy dotyczy samej technologii oraz zarządzania punktami dostępowymi do Internetu. Google wchodziło bowiem we współpracę z lokalnymi firmami, a wraz z rozwojem samego projektu, zarządzanie infrastrukturą stało się wyjątkowo skomplikowane. Zważywszy na to, że Station było z założenia darmowym projektem i szybko rozrastającym się, można to niejako zrozumieć. Szczególnie że pojawił się drugi powód, przez który sam projekt zostanie zamknięty.

Zobacz też: Uwaga na podróbki Samsunga i Huawei na AliExpress

Google nie potrafiło dobrze zmonetyzować Station. Z każdym rokiem przybywało bowiem coraz więcej firm telekomunikacyjnych, które oferowały coraz tańszy dostęp do Internetu. Sam Station powoli stawało się więc zbędne. Firma chciała nawet wprowadzić reklamy w momencie, kiedy użytkownik miał się logować do usługi, ale na planach się skończyło.

Google Station w samych Indiach miało około 400 miejsc, gdzie dostęp do sieci był darmowy, a na całym świecie było ich ponad 5 tysięcy. I choć ten projekt będzie zamknięty, to w Indiach miejsca z darmowym dostępem do sieci dalej będą funkcjonowały. Potwierdził to partner Google na tamtejszym rynku, czyli RailTel.

Źródło: TechChrunch / Google

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.