ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
w polsce brakuje programistów

W Polsce brakuje programistów i administratorów baz danych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W wielu miejscach w Polsce brakuje programistów oraz administratorów baz danych. Podobnie jest z webmasterami, choć tu niedobór jest mniejszy. Są jednak zawody w branży IT, gdzie obserwujemy nadmiar poszukujących pracy w stosunku do ilości miejsc zatrudnienia na rynku.

W Polsce brakuje programistów – gdzie dokładnie?

w polsce brakuje programistów

W ok. 1/3 powiatów w naszym kraju brakuje programistów oraz administratorów baz danych. Najwięcej osób posiadających kwalifikacje w tych zawodach jest poszukiwanych na Opolszczyźnie, w powiecie wrocławskim oraz w samym Wrocławiu, a także w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim. Nadwyżkę poszukujących pracy jako programiści i administratorzy baz danych zaobserwowano jedynie w powiecie piaseczyńskim. Szczegóły możecie zobaczyć na powyższej mapce.

Brakuje także administratorów i projektantów stron internetowych, choć tu niedobór pracowników jest znacznie mniejszy. Miejsca pracy na stanowisku webmastera czekają m.in. na mieszkańców powiatów wrocławskiego, krakowskiego czy tarnowskiego. W dużej części kraju panuje równowaga popytu i podaży na rynku pracy.

Nie w każdym zawodzie w branży IT brakuje jednak pracowników na rynku pracy. Wiele zależy także od regionu kraju. Ciekawym przypadkiem jest zawód technika informatyka. Są w Polsce powiaty, gdzie można zaobserwować deficyt osób poszukujących pracy w tym zawodzie. Jest tak, chociażby w powiatach gorzowskim i kluczborskim. Nie brakuje też jednak miejsc w kraju, gdzie jest nadwyżka chętnych do pracy jako technicy informatycy. Taka sytuacja panuje głównie na wschodzie kraju. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością szkół kształcących w zawodzie lub wolniejszym postępem technologicznym w niektórych regionach Polski.

Czytaj także: Zarobki w branży IT w 2020 roku. Ile zarabia programista, a ile administrator sieci?

Przedstawione przez nas dane pochodzą z Barometru Zawodów – serwisu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego szersza charakterystyka to temat na inny artykuł. Warto jednak wspomnieć, że Barometr Zawodów zawiera dane także o innych zawodach i zapotrzebowaniu na nie, zarówno z branży IT, jak i innych.

Sprawdź najnowsze wpisy