ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Trzeci sygnał

Trzeci sygnał – ratowanie życia przez radio

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Trzeci sygnał to coś, z czym nie spotykamy się na co dzień, ale miejmy nadzieję, że niedługo się to zmieni. Parlament opracowuje bowiem projekt, który może przyczynić się do tego, by korytarze życia powstawały sprawniej. Nie zawsze da się bowiem zobaczyć sygnały świetlne, a czasem nie da się ich nawet usłyszeć. I tutaj z pomocą ma przyjść radio samochodowe, w którym usłyszymy specjalny komunikat.

Trzeci sygnał
Fot. PixaBay

Powstał Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych, czyli tak naprawdę grupa 11 osób, która ma zająć się przygotowaniem specjalnej ustawy. Po jej zatwierdzeniu oraz wprowadzeniu w życie pojawi się nowa możliwość dla pojazdów uprzywilejowanych, która może przyczynić się do ratowania życia. Czym jest trzeci sygnał i jak ma działać?

Trzeci sygnał – czym jest?

Trzeci sygnał to nic innego, jak komunikat nadawany drogą radiową. Pojazdy uprzywilejowane mają obecnie do swojej dyspozycji dwa sygnały, którymi ostrzegają kierowców. Pierwszy to oczywiście sygnał świetlny, a drugi to dźwiękowy. Tworzony projekt ma dać służbom dodatkową możliwość ostrzegania, która będzie polegała na specjalnym komunikacie radiowym.

W karetkach, wozach strażackich i samochodach policyjnych, zostaną zamontowane specjalne systemy oparte na RDS (Radio Data System). Dzięki nim będzie można nadać komunikat, który następnie usłyszą kierowcy samochodów słuchający radia. Niezależnie od tego, jaka stacja będzie aktualnie u nich ustawiona. W założeniach taki komunikat ma mieć zasięg około 200 metrów i ma być słyszalny w każdym samochodzie wyposażonym w radio.

Zobacz też: Jak złożyć e-PIT?

Trzeci sygnał będzie więc ostrzegał kierowców, że muszą przygotować się na przejazd pojazdu uprzywilejowanego. Szacuje się, że realny zasięg sygnał dźwiękowego oraz świetlnego to jedynie 50 metrów, więc nowa możliwość powinna ułatwić pracę kierującym wozami strażackimi czy karetkami. W ciągu ostatnich 7 lat doszło do aż 300 wypadków z udziałem pojazdów straży pożarnej, które spowodowane były nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu. Mamy nadzieję, że projekt odnośnie trzeciego sygnału szybko zostanie stworzony i wprowadzony w życie.

Źródło: Sejm

Sprawdź najnowsze wpisy