Wprowadzanie drobnych zmian, ale systematycznie. Tak zwane programowanie zwinne stało się standardem w projektach Google i Chrome nie jest wyjątkiem. Najnowsza wersja, Chrome Beta 81, pokazuje, czego spodziewać się z tych drobnostek w najbliższym czasie. Wśród najważniejszych zmian są naturalnie tytułowe wsparcie dla NFC i rozszerzonej rzeczywistości, ale to niejedyne nowości, które przygotowali programiści z Mountain View.

Tagi NFC teraz w Chrome Beta 81, a na deser obsługa rozszerzonej rzeczywistości

Powyżej możecie zobaczyć, czym tak naprawdę ma być obsługa przez Chrome modułu NFC. Naturalnie ma to głównie związek z tagami, które początkowo były jednym z podstawowych zastosowań tej formy łączności zbliżeniowej. Do czego dokładnie wykorzystają te uprawnienia programiści? Czas pokaże, ale niewątpliwie aplikacje internetowe zyskują coraz większe możliwości.

Nie inaczej jest z rozszerzoną rzeczywistością, która stanowi swego rodzaju rozszerzenie Usług Google Play dla AR do uruchamiania właśnie w Chrome. Te napędzają biblioteki WebXR, co możecie sprawdzić za sprawą wielu udostępnionych przykładów. Kolejne nowości, już zdecydowanie mniej istotne dla zwykłego zjadacza chleba, to:

  • wsparcie dla TLS 1.0 i 1.1 zostało usunięte
  • pełne przejście na TLS 1.3
  • obsługa orientacji wybranych wstawek CSS
  • oznaczanie żółtą barwą zablokowanych ciasteczek w ramach narzędzi dla deweloperów.

Zobacz też: Które funkcje z Galaxy S20 powinny pojawić się w iPhone 12?

Naturalnie Chrome Beta 81, jak sama nazwa wskazuje, nie jest ostateczną wersją tej przeglądarki internetowej. Niemniej to ostatni krok przed wprowadzeniem powyższych zmian do stabilnego wydania, z którego zapewne korzystacie na co dzień. Jeśli jednak chcecie sprawdzić powyższe nowości, to odsyłam do Sklepu Play lub APK Mirror, gdzie pobierzecie instalator właśnie wersji testowej.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.