Od 15 lutego w usłudze e-PIT podatnicy znajdą swoje rozliczenie za rok 2019. Dzięki elektronicznemu systemowi składania zeznań podatkowych większość z nas, aby rozliczyć się z podatku, nie musi iść do urzędu. Wystarczy kilka kliknięć. Ministerstwo Finansów poinformowało, że do godziny 15:00 wpłynęło już 60 tysięcy deklaracji.

e-PIT za 2019 rok – jak to działa?

Z usługi e-PIT mogą skorzystać osoby, które rozliczają PIT-37 lub PIT-38 za rok 2019. Chodzi o podatników, którzy uzyskali w minionym roku przychody np. z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia. Z usługi mogą skorzystać także ci, którzy rozliczają się na formularzach PIT-28 lub PIT-36 i nie prowadzą działalności gospodarczej, ale uzyskali przychody np. z dzierżawy lub najmu.

e-pit za 2019

Usługa e-PIT sprawia, że nie musimy (jak dawniej) wypełniać papierowej deklaracji podatkowej i zanosić jej do urzędu. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i sprawdzić zeznanie podatkowe, które za nas przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa. Jeśli wszystko się w nim zgadza, akceptujemy zeznanie i czekamy na końcowe rozliczenie (np. zwrot podatku, który zostanie nam przekazany). Co się stanie, jeżeli nie zaakceptujemy przygotowanego przez KAS zeznania? 30 kwietnia zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone w takiej formie, jaką zakładała wersja KAS. Jeśli jednak zaakceptujemy samodzielnie przygotowanego dla nas PIT-a, możemy liczyć, chociażby na szybszy zwrot podatku. Jego termin wynosi bowiem 45 dni, licząc od daty złożenia zeznania. Osoby, które nie skorzystają z usługi e-PIT, prawdopodobnie otrzymają zwrot ew. nadpłaty podatku dopiero w czerwcu.

Czytaj także: Amazon patentuje bicz do wysyłania rzeczy w kosmos

Żeby zalogować się do usługi e-PIT, potrzebne są następujące dane: numer PESEL lub NIP + data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2018 i jedna z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy bądź płatnika (np. z PIT-11 za rok 2019). Inna metoda to skorzystanie z Profilu Zaufanego. Wtedy możemy sprawdzić przygotowane zeznanie podatkowe, logując się do systemu np. za pośrednictwem naszej bankowości internetowej. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, zdarzają się problemy z logowaniem do systemu. Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że utrudnienia nie powinny mieć miejsca.

źródło: podatki.gov.pl, tvn24bis