Premiera kart graficznych od Intela to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń najbliższych miesięcy. Poznaliśmy już pierwsze informacje o Intel DG1. Ma to być jedna z pierwszych konstrukcji od „niebieskich”, która trafi do konsumentów. Niestety, ale najnowsze przecieki nie wskazują, żeby był to wydajny układ.

Pierwsze szczegóły na temat nowej karty graficznej Intela nie napawają optymizmem

Intel DG1

Dokładna specyfikacja Intel DG1 owiana jest niestety tajemnicą. W dotychczasowych przeciekach pojawiały się jednak informacje, że wykorzystuje on 96 jednostek obliczeniowych. Wiemy również, że karta przeszła już testy w laboratorium Intela, a pierwsze egzemplarze trafiły do twórców oprogramowania. Jak się okazuje, testowa jednostka nie wymagała dodatkowego zasilania, co może świadczyć o niskim zapotrzebowaniu na energię. W bazie SiSoftware pojawiły się pierwsze wyniki wydajności, które nie napawają jednak zbyt dużym optymizmem. Według nich układ ma zapewnić osiągi na poziomie karty graficznej średniego segmenu z 2012 roku – GeForce’a GTX 650 Ti. Najprawdopodobniej nowa konstrukcja od Intela będzie raczej low-endowym modelem, kompletnie nienadającym się do gamingu oraz bardziej wymagających czynności. Dedykowana karta graficzna od amerykańskiego producenta pojawiła się również w bazie benchmarku Geekbench 5.

Zobacz też: Smartfony będą droższe i to trochę nasza wina

Według informacji w nim opublikowanych wynika, że mamy do czynienia z układem z TDP na poziomie 75W. Dane pokazują, że układ pracuje z częstotliwością zegara rdzenia na poziomie 1500 MHz. Z kolei w bazie 3DMark przetestowano jego możliwości graficzne. W niektórych testach Intel DG1 osiąga wyniki o 40% wyższe niż Vega 8 wykorzystana w Ryzenie 7 4700U. Niestety, ale z pozostałych testów wynika, że nowy układ od Intela będzie niecałe kilka procent wydajniejszy od APU AMD. Wartość dość przeciętna, zważywszy na fakt, że zintegrowany układ AMD ma TDP 15W. Oczywiście nadal są to niepotwierdzone wartości, jednak już na tę chwilę widać, że nie ma co liczyć na zbyt wydajny układ. Od dłuższego czasu pojawiały się plotki o problemach ze zbyt dużym poborem energii w pierwszej karcie Intela, należącej do architektury Xe. Pozostaje czekać, aż w sieci pojawią się oficjalne testy, dzięki którym decyzja o kupnie nowego układu będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.