BP jest prawdopodobnie ostatnią firmą, po której można by się spodziewać, że będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę charakter jej głównej działalności. Jednocześnie taka deklaracja w tym przypadku niezwykle cieszy. W końcu mamy do czynienia z firmą, która ma naprawdę spory wkład w emisję dwutlenku węgla. I tak, zamierza z czasem porzucić swoją główną działalność.

BP obiecuje być ekologiczne

BP obiecuje być ekologiczne

Producent ropy i gazu przedstawił plany osiągnięcia przez firmę poziomu netto zero CO2, czyli zarówno w emisji, jak i w samych produktach. Na to dość sporo czasu, ponieważ ten cel ma zostać osiągnięty do 2050 roku. Częściowo ma to zostać osiągnięte poprzez obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla w sektorze paliw kopalnych. Na przykład poprzez zmniejszenie o połowę poziomu intensywności emisji dwutlenku węgla i metanu oraz opowiedzenie się za polityką proekologiczną. Jednym z jej elementów ma być ustalanie cen emisji dwutlenku węgla i zachęcanie świata do dekarbonizacji. Szczerze mówiąc, nie jestem do końca przekonany, w jaki sposób opłaty mają tutaj pomóc. Z tego, co się orientuję, natura nie przyjmuje łapówek. Uderzą one jedynie w małe firmy, a duże koncerny będą mogły je sobie wrzucić w koszta.

Zobacz też: GeForce NOW traci gry po starcie usługi – żegnamy Activision Blizzard

To na szczęście nie koniec obietnic BP. Firma zamierza zwiększyć inwestycje w działalność niezwiązaną z ropą naftową i gazem, aby skutecznie wycofać się z głównego źródła dochodów. I właśnie to jest najbardziej istotnym punktem tej obietnicy. W ramach planu BP stwierdziło, że przeorganizuje się w bardziej skoncentrowaną strukturę. Ma ona obejmować cztery grupy i integratory, które promują zrównoważony rozwój i redukcję emisji. Cała sytuacja budzi wiele pytań i wątpliwości. Na więcej szczegółów będziemy musieli jednak poczekać do września. Miejmy nadzieję, że to nie jest obietnica podyktowana wyłącznie PR-em, która ma za kilkadziesiąt lat rozejść się po kościach, a faktyczny plan działania.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.