ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei szpieguje wojsko USA

Rząd federalny USA oskarża Huawei o korzystanie z backdoorów

Autor: Marcin Nic Kategoria: Newsy

Kolejne oskarżenia przeciwko chińskiemu gigantowi technologicznemu. Tym razem rząd USA oskarża Huawei o korzystanie z backdoorów w sieciach komórkowych. Najwidoczniej koniec wojny między dwoma państwami jest wciąż daleko. Informacje o instalacji backdoorów podał Wall Street Journal.

Rząd USA oskarża Huawei po raz kolejny

USA oskarża Huawei

Po oficjalnym wystosowaniu oskarżenia o szpiegostwo oraz ograniczeń w sferze handlowej doczekaliśmy się kolejnej rewelacji w wojnie amerykańsko-chińskiej. Jak podaje Wall Street Journal, Huawei miał instalować backdoory w tworzonych przez koncern sieciach komórkowych. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Huawei ma własny dostęp do sieci komórkowych na całym świecie. Według doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Huawei ma utajnione możliwości dostępu do poufnych i osobistych informacji w systemach, którymi zarządza i sprzedaje na całym świecie. Niemniej jednak Amerykanie nie pokusili się o przekazanie, o jakie konkretnie kraje chodzi. Poinformowali oni jedynie, że zbieranie danych ma trwać już ponad 10 lat, czyli od czasu popularyzacji sprzętu obsługującego sieć 4G. Informacje o tym były trzymane w tajemnicy aż do końca 2019 roku, kiedy to USA przekazało je między innymi Wielkiej Brytanii i Niemcom.

Zobacz też: MWC 2020 mimo wszystko się odbędzie

Niemniej jednak przekazane dane nie spowodowały, że kraje UE przestały korzystać z usług Huawei. Na przykład Wielka Brytania zdecydowała, że to właśnie chiński koncern odpowiedzialny będzie za stworzenie sieci 5G. Oczywiście nadal nie ma oficjalnych dowodów na temat domniemanego szpiegostwa ze strony Huawei. Wydaje się, że firma jest poszkodowana ze względu na napięte stosunki pomiędzy rządami USA i Chin. Jak można się było spodziewać, koncern nie pozostał obojętny wobec nowych oskarżeń. W oficjalnym komunikacie została wystosowana informacja, że firma odrzuca te oraz wszystkie inne zarzuty, a Huawei korzysta tylko z legalnego interfejsu do przechwytywania danych. Całość jest ściśle regulowana i dostępna tylko i wyłącznie dla certyfikowanego personelu. Kolejne oskarżenia w kierunku Huawei pojawiają się prawie rok po tym, jak USA wprowadziły zakaz handlu z tą firmą. Pozostaje czekać na dalszy rozwój wypadków. Należy być przygotowanym, że Huawei już nigdy nie przywróci usług Google na swoich telefonach.

Źródło: Wall Street Journal

Oświadczenie firmy Huawei

Jak wynika z informacji dostarczonych przez Edwarda Snowdena, Stany Zjednoczone od dłuższego czasu potajemnie uzyskują dostęp do sieci telekomunikacyjnych na całym świecie, szpiegując inne kraje. Raport The Washington Post, który ukazał się w tym tygodniu, mówiący o tym, jak CIA przez dziesięciolecia używało firmy szyfrującej do szpiegowania innych krajów, jest dodatkowym dowodem w tej sprawie.Zarzuty USA pod adresem Huawei są niczym innym jak zasłoną dymną i przeczą logice w kwestii cyberbezpieczeństwa. Huawei nigdy nie uzyskiwał i nie będzie uzyskiwać potajemnie dostępu do sieci telekomunikacyjnych, co więcej, firma nie posiada takich możliwości. Dziennik The Wall Street Journal jest świadomy, że rząd USA nie może dostarczyć żadnych dowodów na poparcie swoich zarzutów, a jednak zdecydował się powtórzyć kłamstwa rozpowszechniane przez amerykańskich urzędników. Odzwierciedla to stronniczość The Wall Street Journal wobec Huawei i podważa wiarygodność tej gazety.

Sprawdź najnowsze wpisy