ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
HP wypłaci miliardy inwestorom

Xerox się nie poddaje – zwiększa swoją propozycję za HP

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Xerox jest niczym boa dusiciel, który się uparł, że da radę zjeść krowę. Firma już od wielu miesięcy stara się zarówno prośbą, jak i groźbą kupić znacznie większe HP. Po ostatniej dość agresywnej zagrywce mającej obstawić zarząd konkurenta własnymi ludźmi porzucił kij na rzecz marchewki. Producent podniósł w poniedziałek wartość oferty do 24 dolarów za akcję. To oznacza, że jest w stanie zapłacić za HP około 34 miliardów dolarów.

Xerox zwiększa propozycję za HP

Xerox zwiększa propozycję za HP

Zgodnie z komunikatem prasowym spółki, ta poprawiona oferta zostanie oficjalnie ogłoszona 2 marca 2020 roku, lub w okolicach tej daty. Nowa oferta obejmuje 18,40 USD plus 0,149 akcji Xerox na każdą akcję HP. Na podstawie piątkowego kursu zamknięcia akcji spółki, kapitalizacja rynkowa Xerox wynosi 8,15 mld USD. Oznacza to, że oferta firmy Xerox dla HP przekracza jej wartość rynkową o 417%. Z drugiej strony, HP ma kapitalizację rynkową na poziomie 31,74 mld dolarów. W listopadzie 2019 roku Xerox złożył pierwszą ofertę na HP w wysokości 22 USD za akcję. Zarząd HP odrzucił jednak tę propozycję, argumentując, że posunięcie to nie leżało w najlepszym interesie jego akcjonariuszy. W związku z tym dyrektor generalny Xerox zagroził wówczas, że zwróci się do akcjonariuszy HP, jeżeli zarząd nie rozważy ponownie swojej odpowiedzi. W styczniu Xerox posunął się do opublikowania swojej własnej listy dyrektorów, którą poparłby na zbliżającym się zgromadzeniu akcjonariuszy HP. Obejmowała ona kadrę kierowniczą, która ma wiedzę specjalistyczną w takich dziedzinach, jak fuzje i przejęcia, co wskazuje na determinację Xerox, aby kontynuować przejęcie HP pomimo oporu ze strony konkurenta.

Zobacz też: Jak zmienił się rynek pracy IT w Polsce w 2019 roku?

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem prasowym firmy Xerox, firma spotkała się z największymi akcjonariuszami HP, w niektórych przypadkach wielokrotnie. Ci natomiast wielokrotnie domagali się większych zysków, lepszych perspektyw rozwoju i najlepszego w swojej klasie kapitału ludzkiego, który będzie wynikiem połączenia Xerox i HP. 

Dodatkowo firma wydałą następujący komunikat:

Oferta Xerox zapewnia akcjonariuszom HP zarówno znaczącą, natychmiastową wartość gotówkową, jak i znaczący wzrost poprzez posiadanie udziałów w połączonym przedsiębiorstwie. Cena oferty głównej wynosząca 24,00 USD za akcję. Stanowi to 41% premii do średniej ważonej w 30-dniowym wolumenie obrotów HP. Średnia cena handlowa tej firmy jest obecnie w wysokości 17,00 USD.

Ponadto Xerox planuje uzyskać znaczne oszczędności kosztów dla połączonego podmiotu poprzez zmniejszenie wielkości dostawców i kosztów IT. A także zmniejszenie obciążenia SKU poprzez usprawnienie logistyki. Zgodnie z propozycją firmy, kroki te wraz z innymi środkami obniżą całkowite koszty nawet o 30 procent. Możliwe, że ten bardzo cierpliwy boa jednak da radę połknąć krowę.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy