Przez ostatnie lata MacBooki kojarzyły się z procesorami tylko jednego producenta, czyli Intela. Współpraca ta rozkwitła tuż po porzuceniu platformy PowerPC przez Apple. Niebiescy i jabłuszko byli tak nierozłączni, że złącze Thunderbolt, które jest dziełem tych pierwszych, przez lata było kojarzone głównie z komputerami firmy z Cupertino. Okazuje się jednak, że Apple szykuje skok w bok, jeśli chodzi o procesory. I wcale nie chodzi tu o przejście na autorskie układy w swoich komputerach.

MacBook z AMD

MacBook z AMD

Niedawno odkryte odniesienia do procesorów AMD w kodzie najnowszego systemu MacOS Catalina betas sugerują, że Apple może testować procesory producenta, aby sprawdzić, jak współpracują one z jego komputerami Mac. Użytkownik Reddita i Twittera ukrywający się pod pseudonimem _rogame zauważył fragmenty kodu, które odnoszą się do kilku różnych procesorów Czerwonych. Na przykład, jedna z wymyślonych nazw kodowych to Renoir, która odpowiada nowym układom AMD z serii Ryzen 4000. Odniesienia te wywołały spekulacje, że Apple może wydać komputery Mac z procesorami konkurenta Intela. Jest to jednak bardziej badanie możliwości takiego rozwiązania, a nie konkretne plany.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Zobacz też: DarQ – wymuś ciemny tryb w aplikacjach, ale tylko tych, które Cię interesują

Jasno to jednak wskazuje jak daleko Ryzen firmy AMD zaszły w ciągu ostatnich kilku lat. Apple jest znane z dość wybrednego podeścia, jeśli chodzi o dostawców komponentów do swoich komputerów. Takie testy już mogą sugerować zainteresowanie. Jednak jeśli zakończą się one pomyślnie to być może już za dwa, trzy lata otrzymamy komputery z Mac OS, których sercem jest układ AMD. Byłby to kolejny cios dla Intela, który do tej pory był jedynym partnerem jabłuszka na tej płaszczyźnie. Ciekawie to także wygląda z perspektywy coraz liczniejszych doniesień o tym, że Apple planuje w swoich komputerach stosować jedynie swoje autorskie układy. 

Źródło: Engadget

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.