ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
brother uokik

Firma Brother ukarana przez UOKiK. Jaki jest powód?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

UOKiK postanowił ukarać firmę Brother znaną z produkcji drukarek. Spółka narzucała sklepom internetowym minimalne ceny sprzedaży swoich produktów. UOKiK nałożył na firmę karę w wysokości ponad 1,4 mln zł – Brother dobrowolnie podporządkował się tej decyzji.

Co ustalił UOKiK w sprawie firmy Brother?

brother uokik

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w latach 2010 – 2017 firma Brother ograniczała swobodę sklepów w ustalaniu cen sprzedaży drukarek przez internet. Spółka interweniowała, gdy jakiś podmiot sprzedawał sprzęt po niższej cenie od kwoty ustalonej przez Brother’a. Takich sprzedawców spotykały konsekwencje ze strony producenta. Było to ograniczanie dostaw lub gorsze warunki handlowe. Tymczasem prawo konkurencji mówi, że każdy przedsiębiorca powinien samodzielnie określać ceny oferowanych produktów lub usług. UOKiK zauważa, że utrzymywanie cen detalicznych na ustalonym poziomie było korzystne dla firmy Brother. Dzięki temu sklepy internetowe mogły osiągać wyższą marżę, przez co chętniej zaopatrywały się w drukarki tego producenta. UOKiK argumentuje, że działania firmy Brother spowodowały bardzo wyrównany poziom cen drukarek u różnych sprzedawców. To z kolei ograniczało możliwości wyboru, jakie posiadali klienci.

Czytaj także: Nowa funkcja systemu BLIK już działa. Co umożliwia i w jakich bankach jest dostępna?

Na spółkę Brother nałożono karę w wysokości ponad 1,4 mln zł. Sankcja była o 40 proc. niższa niż przewidziana pierwotnie, ponieważ przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency i dobrowolnie poddał się karze. Na taki przywilej mogą jednak liczyć tylko ci, którzy ujawnią proceder oraz gotowi są do pełnej współpracy w toku postępowania – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. W wyjątkowych przypadkach firma, której sprawą zajmuje się UOKiK, może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z kary. Muszą jednak wystąpić ku temu odpowiednie przesłanki. Brother spełnił część wymogów urzędu do złagodzenia kary i dlatego musi zapłacić mniejszą kwotę. Decyzja urzędu nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie do sądu.

źródło: uokik

Sprawdź najnowsze wpisy