ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei jako wykonawca b-brand

Huawei idzie na wojenną ścieżkę z amerykańskim operatorem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Huawei ogłosił, że złożył wiele pozwów o naruszenie patentów przeciwko firmie Verizon. Oskarżył ją o naruszenie 12 swoich amerykańskich patentów. Stało się to po tym jak nie udało mu się dojść do ugody, pomimo negocjacji. Podobno firma oczekiwała od operatora opłat licencyjnych na łączną kwotę miliarda dolarów. Producent oświadczył, że dostarczył szczegółową listę patentów i faktyczne dowody wykorzystania patentów przez Verizon w trakcie negocjacji firm. Nie udało im się jednak dojść do porozumienia, dlatego też spór ten trafia teraz do sądu.

Huawei pozywa Verizon

Huawei pozywa Verizon

Warto tutaj przytoczyć oficjalne stanowisko Huaweia w rzeczonej sprawie:

Jako wiodący dostawca sprzętu komunikacyjnego i inteligentnych urządzeń, Huawei co roku inwestuje od 10% do 15% swoich przychodów w badania i rozwój. W ciągu ostatniej dekady firma wydała ponad 70 mld dolarów na ten cel, co zaowocowało ponad 80 000 patentów na całym świecie — w tym ponad 10 000 w samych Stanach Zjednoczonych. Te innowacje są nie tylko fundamentem sukcesu Huawei. Są również szeroko stosowane przez firmy na całym świecie, zapewniając wartość dodaną zarówno Stanom Zjednoczonym, jak i w innym krajom. Przed złożeniem pozwów sądowych w Teksasie Huawei przez długi czas prowadził negocjacje z firmą Verizon. W ich trakcie nasza firma dostarczyła szczegółową listę patentów oraz dowody rzeczowe na wykorzystanie przez Verizon patentów Huawei. Obie strony nie były w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie warunków licencji.

Zobacz też: ZTE chce, żeby Axon 10s Pro był najlepszy w każdym calu

Warto także przytoczyć słowa dyrektora ds. prawnych firmy Huawei:

Produkty i usługi firmy Verizon skorzystały z opatentowanej technologii, którą Huawei rozwijał przez wiele lat badań i rozwoju. Dużo inwestujemy w te aspekty, ponieważ chcemy zapewnić naszym klientom najlepsze z możliwych rozwiązań telekomunikacyjnych. Dzielimy się tymi innowacjami z szerszą branżą poprzez umowy licencyjne. Od lat z wieloma firmami z powodzeniem negocjujemy umowy licencyjne na patenty. Niestety, gdy porozumienie nie może zostać osiągnięte, nie mamy wyboru, jak tylko szukać środków prawnych. To jest powszechna praktyka w branży. Huawei po prostu prosi, aby firma Verizon respektowała wkład Huawei w badania i rozwój, albo płacąc za korzystanie z naszych patentów, albo powstrzymując się od używania ich w swoich produktach i usługach.

Jak widać, nie należy tutaj się doszukiwać żadnych podtekstów związanych z obecną sytuacją na linii Stany Zjednoczone — Huawei.

Źródło: Huawei

Sprawdź najnowsze wpisy